Zbog visokih temperatura neke biljke gube sposobnost fotosinteze
Prema novoj studiji, mali deo listova u tropskim kišnim šumama postaje toliko zagrejan, da prelazi granicu na kojoj mogu da vrše fotosintezu.
Oko 0,01% svih listova trenutno premašuje ovu kritičnu temperaturu najmanje jednom godišnje, pokazala je studija – objavljena u recenziranom časopisu Nature.
Tropske šume služe kao kritična skladišta ugljenika, ugošćuju većinu populacije svetskog biodiverziteta i mogu biti posebno osetljivi na povećanje temperature.
Naučnici su analizirali satelitska očitavanja i verifikovali ih nekim merenjima na tlu na lokacijama, slanjem opreme do krošnje drveća.
U radu se predviđa da bi se broj pogođenih listova povećao na 1,4%, ako bi se planeta zagrejala za oko četiri stepena, iako trenutne politike postavljaju Zemlju na pravi put za oko 2,4C do 2,7C zagrevanja do 2100. godine.
Dr Lesli Mabon, predavač ekoloških sistema sa Otvorenog univerziteta, koji nije bio uključen u studiju, rekao je, iako se čini da je udeo zahvaćenog lišća mali, studija “još jedan pokazatelj da kako se klimatske promene intenziviraju, rizikujemo da poremetimo prirodnu sredinu na koju se oslanjamo”.
– Zbog toga je toliko važno da učinimo sve što možemo da izbegnemo neizvesnosti povezane sa višim nivoima globalnog zagrevanja, smanjenjem sagorevanja fosilnih goriva i sprečavanjem krčenja šuma – dodao je.