Zalihe gasa u Evropi dosegle rekordne visine, ali potrošači osećaju teret visokih računa
Usred rekordno visokih zaliha gasa u Evropi pred zimu, strahovi od nestašice su se umirili već drugu godinu zaredom.
Zahvaljujući inicijativama vlada, povećanju snabdevanja tečnim prirodnim gasom (LNG), i blagoj zimi, Moody’s izveštava da EU ima snažnih 97,5% zaliha gasa krajem novembra 2023, što smanjuje rizik od energetskih nestašica ove sezone.
Ipak, uprkos tome, evropski potrošači suočavaju se sa uporno visokim cenama gasa, posledicom prošlogodišnje potrage za alternativnim dobavljačima usled smanjenih isporuka iz Rusije nakon invazije na Ukrajinu.
Poboljšane energetske rezerve na kontinentu pripisuju se efikasnim merama vlada i doslednim merama štednje energije domaćinstava i preduzeća.
Ekonomski zastoj takođe je doprineo smanjenju potrošnje.
Moody’s prognozira da će zalihe gasa premašiti prethodne procene, dostižući 55% do marta 2024. godine.
Međutim, izveštaj upozorava da će evropske cene gasa ostati visoke i promenljive, trajna posledica prošlogodišnjih poremećaja.
Iako su veleprodajne cene opale u odnosu na 2022, i dalje su dvostruko više od istorijskih proseka.
Džejms Vadl, šef evropskog gasa i globalnog LNG u kompaniji Energy Aspects, ističe da, uprkos zdravoj kratkoročnoj snabdevanju, zabrinutost ostaje zbog dugoročne održivosti evropskih kapaciteta za skladištenje gasa.
Brzi istrošak tokom hladnog vremena ili promene u potražnji za LNG-om u Aziji predstavljaju stalne izazove.
Moody’s povećanje potencijalne volatilnosti cena gasa pripisuje povećanim geopolitičkim rizicima, navodeći ranjivost na poremećaje u snabdevanju.
Negativni faktori uključuju dalje smanjenje isporuka ruskog gasa i poremećaji u snabdevanju, kao što su štrajkovi na postrojenjima za LNG u Australiji.
Rat Izrael-Hamas takođe je doprineo povećanju rizičnih premija, potencijalno podižući cene gasa ako situacija eskalira i uključi Iran, što bi uticalo na ekonomske aktivnosti i energetski intenzivne sektore.
Ukratko, dok se Evropa suočava sa zimom sa obilnim zalihama gasa, potrošači se suočavaju sa činjenicom da su cene gasa istorijski visoke i promenljive, a geopolitičke nesigurnosti dodaju dodatni sloj nepredvidljivosti energetskom pejzažu.