Zabeleženo skoro 2.000 zemljotresa u jednom danu! Okeansko dno se cepa?
Skoro 2.000 zemljotresa uzdrmalo je obalu Kanade u jednom danu. To bi mogao da bude znak da se okeansko dno cepa i da bi uskoro moglo da dođe do nastanka nove kore nakog izbijanja magme, prenosi LiveScience.
Zemljotresi nisu opasnost po ljude, relativno su slabi i udaljeni su oko 240 kilometara od obale Vankuverskog ostrva. To je mesto gde ima više hidrotermalnih otvora i nalazi se na De Fukinoj ploči, gde se širi okeansko dno.
– Grebeni usred okeana obično ne uspevaju da proizvedu tako jake zemljotrese, ne mnogo iznad pet stepeni. To neće da pokrene „veliki zemljotres“ u zoni subdukcije – rekla je za LiveScience Zoi Kraus, doktorand pomorske geofizike na Univerzitetu Vašingtona.
Zemljotresi su naučno zanimljivi jer otkrivaju detalje o tome kako se cepa okeansko dno i formira nova kora, dodala je ona.
Istraživači su 6. marta zabeležili 1.850 zemljotresa u jednom danu, oko 200 na sat.
– Većina njih bila je slabija od jednog stepena, ali je zanimljivo što to omogućuje da pratimo šta se dešava, gde se okeansko dno cepa i gde se stvari pomeraju – rekla je Krausova.
Ona je dodala da je verovatan razlog tog broja zemljotresa cepanje dna za više od metar. Taj stres se na kraju smiruje dizanjem magme i stvaranjem nove kore.