Vladan Komatović: Ključ naše strategije je u kvalitetnom održavanju sistema
Ako pogledate koliko energije troši današnje potrošačko društvo sa jedne strane, i sa druge strane primarne izvore energije koji su i dalje nafta, gas, ugalj i delimično hidro i nuklearna energija, jasno je da zagađenje šivotne sredine eksponencijalno raste, objasnio je u intervjuu za naš magazin generalni direktor kompanije Green Energy 360, Vladan Komatović.
Industrija solarnih panela neprestano napreduje.Koji su to ključni trendovi ili inovacije trenutno najznačajniji u poslovanju Vaše kompanije?
– Mislim da ljudi realno nisu svesni šta se dogodilo sa našom planetom za samo 200 godina od pojave industrijske revolucije. Do tada je čovek živeo u skladu sa prirodom, živa bića su koristila energiju koja im je realno bila potrebna. Pronalaskom parnih mašina, nafte i motora sa unutrašnjim sagorevanjem život čoveka je postao mnogo lakši i produktivniji, ali je to povuklo za sobom i potrebu za energijom. Ako pogledate koliko energije troši današnje potrošačko društvo sa jedne strane, i sa druge strane primarne izvore energije koji su i dalje nafta, gas, ugalj i delimično hidro i nuklearna energija, jasno je da zagađenje šivotne sredine eksponencijalno raste. Zakonske i finansijske regulative u svetu nameću hitnu i brzu tranziciju ka obnovljivim izvorima energije, a Green Energy 360 je zahvaljujući znanju u energetici i brzini reagovanja za kratak period postao lider u regiji.
Kako vaša kompanija pristupa odabiru proizvođača solarnih panela i koje tehnologije preferirate kako biste osigurali visoki kvalitet proizvoda i usluga?
– Kompanija se od prvog dana vodi isključivo kvalitetom, znanjem i brzinom regovanja. Radimo sa par najvećih i najpoznatijih proizvođača opreme. Na tržištu se često pojave i jeftiniji proizvodi, ali ako ste kao naša kompanija, koja samo ove godine gradi preko 40MW elektrana, morate uvek da imate velike lagere i sigurne dobavljače. Trudimo se da u svakom trenutku imamo na lageru preko 10MW opreme, što investitorima kasnije uliva sigurnost i u održavanju.
Trudimo se da u svakom trenutku imamo na lageru preko 10MW opreme, što investitorima kasnije uliva sigurnost i u održavanju
Maksimalna efikasnost i dugoročna održivost su sinonim za solarne panele. Koji su najvažniji faktori koje uzimate u obzir prilikom planiranja i izvođenja njihovih instalacija?
– Prilikom projektovanja ključno je inženjersko znanje u odabiru veličine elektrane, načinu rada i mogućnošću da se što više energije pametno iskoristi. Ovde nije reč samo o elektrani već i o postojećem energetskom sistemu koji treba i dalje da radi paralelno sa elektranom. Jako je bitna i provera statike krova na koji se postavlja elektrana; često ta opterećenja iznose i po nekoliko tona.
Kako se vaša kompanija suočava sa izazovima u vezi obnovljivih izvora energije, poput fluktuacija u proizvodnji energije ili zavisnosti od vremenskih uslova?
– Solar i vetar su jako nestabilni izvori energije i teški su za balansiranje u energetskim sistemima. Mi smo našu kompaniju GWH licencirali za trgovinu strujom. To nam omogućava da našim klijentima ponudimo i plasiranje njihove energije na tržištu, kao i balansiranje putem interdnevne trgovine koja je od skoro aktivna i na nasoj Seepex berzi.
Možete li nam predstaviti primere uspešnih projekata u kojima je vaša kompanija učestvovala?
– Ima mnogo projekata i sigurno ću nekog zaboraviti, ali definistivno najveći investitori sa kojima smo radili su CTP, Metalfer, MK Group, BIG tržni centri, Gemax, NIS, Intertron, Abbot i drugi.
Koje strategije Green Energy 360 primenjuje kako bi osigurala dugoročnu održivost instaliranih solarnih rešenja, uključujući praćenje performansi i njihovo održavanje?
– Kao i u svemu, ključ je održavanje sistema. Nekada prestane sa radom samo jedan panel, ali izbaci iz sistema i ceo string. Dešava se da se paneli zaprljaju pa da prizvodnja padne i 50 odsto. Zahvaljujući velikom broju izgrađenih elektrana, Green Energy 360 ima tim koji se bavi samo održavanjem i pranjem elektrana. Takođe, lager od preko 10MW nam omogućava da odmah zamenimo opremu koja je ispala iz rada. Trenutno ulažemo i u neka programska rešenja koja će nam omogućiti jos bolji monitoring iz kontrolnog centra.
Da li optimistično gledate na perspektivu razvoja solarnih tehnologija u budućnosti i kakve prilike, ali i izazove, očekujete za vašu kompaniju u tom kontekstu?
– Definitivno smo kao zemlja na početku energetske tranzicije ka obnovljivim izvorima energije. Ovde mislim i na neke druge sisteme kao što su hidrogen, vetar, baterijsko skladištenje energije itd. Ključ je u usavršavanju, a to nam omogućava da pratimo nove trendove. Srećni smo što uspevamo barem delom da pomognemo u očuvanju životne sredine.