Vinska industrija se ubrzano adaptira na klimatske promene, a evo i kako
O tome kako menjanje klime utiče na ceo svet i razne industrije, govori i zanimljiv podatak iz vinarstva: naime, obala Severnog mora, odnosno neki delovi Švedske, postaju idealno područje za uzgoj grožđa.
S druge strane, delovi Španije i Francuske su sve više izloženi sušama i ekstremnim promenama temperature, što se negativno odražava na vinsku industriju i grožđe.
Ipak, stručnjaci kažu da se ova grana poljoprivrede prilično dobro i ubrzo adaptira na promene.
Zapravo, klimatske promene su danas jedan od najvećih izazova za vinare, koji mogu da nastave da posluju bezbedno samo kroz kontinuiranu primenu standarda, naučnih istraživanja, merenja i prakse za održivo vinogradarstvo.
Naučni pristup se ističe kao veoma značajan u vinogradarstvu, kao preduslov za proizvodnju zdravog i kvalitetnog grožđa.
Profesor Alen Deloar, sa Agro instituta u Monpeljeu (Francuska), kaže da tokom ciklusa gajenja grožđa i njegove berbe, treba uzeti u obzir temperaturu vazduha, izloženost vinove loze sunčevom zračenju i odgovarajuću količinu vode u zemljištu.
– Ovi faktori mogu značajno da utiču na kvalitet roda, njegovu zrelost, određivanje idealnih dana za berbu grožđa. O tome treba razmišljati kratkoročno, srednjoročno i dugoročno – tvrdi Deloar, koji ima više od tri decenije iskustva u oblasti vinogradarstva.
Svetski ekspert i istraživač iz vinskog naučnog centra pri Univerzitetu u Novoj Gorici iz Slovenije, dr Gijom Antalik, pominje uticaj klimatskih promena na evoluciju vinskih stilova.
Naime, njegovo istraživanje potvrđuje da klimatske promene utiču na svežinu i povećanje alkohola u vinima, a trendovi pokazuju da potrošači sve više preferiraju svežija vina sa manjim procentom alkohola.
Antalik, stoga, savetuje da se obrati pažnja na navodnjavanje i dane berbe, jer to može i te kako da utiče na kvalitet pojedinih osetljivijih sorti grožđa.