Vetroturbine mogu da nadoknade karbonske emisije za manje od dve godine
Vetropark može nadoknaditi karbonske emisije proizvedene tokom svog čitavog tridesetogodišnjeg veka trajanja za manje od dve godine, u poređenju sa termoelektranama. Ovi nalazi su iz studije objavljene u časopisu Journal of the Royal Society of New Zealand, koja takođe navodi da turbina može proizvesti svu energiju koju troši tokom svog životnog ciklusa za samo šest meseci.
Istraživanje koristi podatke iz vetroparka Harapaki u Novom Zelandu, ali autori tvrde da se nalazi mogu primeniti globalno. „Tehnologija vetroturbina na Novom Zelandu je slična onoj koja se koristi širom sveta,“ rekla je Izabela Pimentel Pinceli iz istraživačke grupe za održive energetske sisteme, Te Herenga Waka Univerziteta u Wellingtonu.
Rezultati studije naglašavaju ekološku efikasnost vetroparkova i njihovu važnu ulogu u energetskoj tranziciji. Proizvodnja vetroturbina je glavni doprinosilac karbonskom otisku, što ističe potrebu za ciljanje ekoloških strategija ublažavanja.
Studija je pregledala trenutnu literaturu i stvarne podatke o izgradnji vetroparka u Harapaki, koji se sastoji od 41 turbine. Profesor Alan Brent, koautor studije, rekao je da rezultati pokazuju kako su vetroparkovi u skladu sa principima održivog razvoja, ali da ima prostora za poboljšanje ekološke prihvatljivosti procesa proizvodnje.
Ekološki uticaji instalacije i transporta činili su skoro 10% ukupnih emisija. Tim preporučuje razvijanje procesa reciklaže za lopatice na kraju njihovog životnog ciklusa kako bi se smanjile emisije. Trenutno se lopatice odlažu na deponije, ali recikliranjem bi emisije mogle pasti sa 10.8gCO2eq na 9.7gCO2eq.
Redovno istraživanje je ključno zbog brzih tehnoloških napredaka kako bi se osiguralo da istraživanja ostanu relevantna za trenutne prakse i tačno informisali procese donošenja odluka. Studija takođe napominje da nije razmatrala druge ekološke uticaje kao što su osiromašenje ozonskog omotača, toksičnost po ljude, zakiseljavanje, eutrofikacija i iscrpljivanje resursa, niti društvene, ekološke ili ekonomske uticaje.