Vesović: Inicijativa “Održivi izvoz” za jačanje srpske privrede na međunarodnoj sceni

U Privrednoj komori Srbije održana je promocija inicijative “Održivi izvoz” čiji je cilj jačanje kapaciteta i konkurentnosti domaće privrede na međunarodnim tržištima kroz integraciju principa održivog poslovanja u svakodnevne poslovne procese, a u skladu sa Ciljevima održivog razvoja UN.
Inicijativu “Održivi izvoz” realizuje PKS uz podršku Švajcarskog programa za promociju uvoza (SIPPO), koji implementira “Swisscontact”, a u ime Švajcarskog sekretarijata za ekonomske poslove (SECO).
Zamenik predsednika PKS-a Mihailo Vesović rekao je na predstavljanju da održivo poslovanje postaje ključni faktor za ostvarivanje konkurentne prednosti na globalnim tržištima i lakše uključivanje u međunarodne lance snabdevanja.
On je istakao da inicijativa “Održiv izvoz” predstavlja važan korak ka održivom razvoju srpske privrede i njenom jačanju na međunarodnoj sceni i da će kroz informisanje, edukaciju, podršku i promociju, domaća preduzeća biti osposobljena da ispune zahteve globalnih tržišta u pogledu održivog poslovanja i ostvare dugoročnu konkurentnu prednost.
Naveo je i da je PKS počela postepeno da uvodi alat za procesnu održivost, a onda je to povezala sa zaista ključnom temom srpske privrede -izvozom i održivosti.
Prema Vesovićevim rečima, ti alati treba da posluže da se kompanijama pomogne da sačuvaju tržište koje već imaju, ali i da osvoje nova jer danas to ne zavisi samo od cenovne konkurentnosti već i od primene svih standarda održivog poslovanja i prilagođavanja.
“Vrlo često imamo utisak da ozelenjavanje evropske privrede drastično i značajno utiče na lokalnu privredu u Srbiji, jer smo mi u svemu deo ‘bagažnog vlaka’ evropske privrede, pre svega, na osnovu toga gradimo rast i zavisimo od tog izvoza koji moramo da održimo na ovom nivou ukoliko želimo da imamo elementarni ekonomski rast i da imamo održivost sveukupne privrede”, kazao je Vesović.
On je dodao i da se na trenutak čini da EU popušta neke standarde ili makar relaksira određene propise, ali da ona ipak ne odustaje od toga.
Vesović je istakao i da današnje predstavljanje programa nije samo vezano za održivost, nego i za do da nam ukaže da načini održivosti izvoza zavisi i od toga da li gađamo prave segmente privrede, pravi deo tržišta, kao i da li razumemo standarde i sertifikaciju potrebnu za određenu industriju, ali i da li postoji prostora u EU za neke od proizvoda i usluga koje naše kompanije nude.
Zamenik predsednika PKS-a je zahvalio švajcarskoj vladi i timu na svemu i dodao da očekuje da će kroz ovu podršku što širi broj kompanija dobiti sve potrebne informacije i nove ideje.
Zamenica direktora Kancelarije za saradnju Ambasade Švajcarske u Beogradu.Katrin Oksenbein (Katrin Ochsenbein) rekla je da je tokom prethodnog perioda utvrđeno da je neophodno da sve kompanije koje su orijentisane na izvoz postanu i međunarodni igrači i da moraju da se usklade sa standardima EU posebno onim koji se odnose na konkurentnost.
Ona je naglasila da Srbija ima veliki izvozni potencijal u okviru različitih industrija, ali i da ima mnogo prilika koje nisu iskorišćene.
“Podrška izvozu ne zavisi samo od logistike, veći od održivosti i digitalizacije. U Srbiji, Švajcarska se bavi tim pitanjima u različitim kompanijama i jedan od projekata koji se zove SIPO radi na razvoju izvoznih usluga i da pomaže firmama da integrišu održivost u svoje poslovanje”, rekla je ona.
Prema njenim rečima, razvijen je i digitalni program i alati za samoprocenu održivosti i njena zemlja organizuje različite vebinare i programe obuke i posvećena je saradnji sa PKS-om.
Oksenbien je navela i podatak da danas u Srbiji ima 250 izvoznika koji se bore za konkurentnost i pristup evropskom tržištu.
“Švajcarska je posvećena razvijanju srpskih firmi koje se bave izvozom, digitalizacijom i zajedno ćemo uraditi i više”, zaključila je ona.
Na današnjoj promociji inicijative “Održiv izazov”, navedeno je da je završna, druga faza ovog projekta u 2025. posvećena pokretanju inicijative “Godina održivog izvoza” i da je ona namenjena sektoru malih i srednjih privrednih društava.
Predstavnici PKS su istakli i da je to udruženje privrednika Srbije prepoznalo značaj primene principa održivog poslovanja u izvozno orijentisanim kompanijama kao ključnog segmenta za dalje jačanje konkurentnosti i internacionalizacije domaće privrede i da će kroz ovu inicijativu, domaće kompanije biti bolje upoznate sa zahtevima međunarodne regulative, imaće uvid u ključne grupe standarda za unapređenje poslovnih performansi shodno poslovnim sektorima.
Srpske kompanije će, kako je naglašeno, bolje razumeti raspoložive međunarodne metodološke okvire za potrebe izveštavanja o održivosti, kao i postupcima sertifikacije proizvoda, što će doprineti njihovom boljem pozicioniranju na regionalnim i globalnim tržištima.
Najavljeno je i da će inicijativa „Održiv izvoz“ tokom 2025.godine biti realizovana kroz seriju predavanja o održivom poslovanju u desetak gradova Srbije, precizirajući da će sledeći domaćini ove iničijative biti Regionalne privredne komore (RPK) u Nišu 26, marta, 27. marta u Novom Sadu, 1.aprila u Kraljevu, 3.aprila u Kruševcu i 8. aprila u Užicu.
Preporučeno

Održana prva konferencija u okviru inicijative Nordijski zeleni i pametni gradovi

U četvrtom kvartalu 2024. godine 16 zemalja naručilo vetroturbine kapaciteta 9,3 GW

Finska zatvorila poslednju elektranu na ugalj

Kragujevac simbol inovativnih rešenja za pametne gradove
