Većinu deponija nije briga kako skladište gas koji je gori i od CO2: Poljska želi da stane na put tome
Deponije za smeće su jedan od izvora metana, ali mnoge države ne uspevaju da reše problem. Poljska je prepoznala problem i želi da ga reši.
Metan je moćan gas staklene bašte, 84 puta jači od ugljen-dioksida u periodu od 20 godina.
– Generalno, većinu deponija zaista nije briga kako se organski element skladišti – kaže Jaroslav Necki, vanredni profesor atmosferske fizike, na Univerzitetu nauke i tehnologije AGH Krakov.
U postrojenju za odlaganje komunalnog otpada u Balinu u južnoj Poljskoj, radili su sa Jaroslavom Neckijem na poboljšanju svojih sistema za prikupljanje metana i smanjenju njihovih emisija.
Deponija u blizini Krakova prikuplja stotine tona kućnog otpada svakog dana, otpad koji će proizvesti metan ako se samo ostavi da se razgradi bez dovoljno vazduha.
Dakle, nakon sortiranja, otpad se kompostira u prisustvu dobrog protoka kiseonika – prvi korak za zaustavljanje emisije metana.
Otpad se na kraju sabija i prekriva zemljom. Jednom pod zemljom, nastavlja da proizvodi metan, tako da operateri izvlače gas i koriste ga za struju.
– Imamo sistem za aktivnu ekstrakciju gasa i metan se zapravo izvlači iz deponije pod pritiskom – priča stručnjak.
– U ovim cevima postoji negativan pritisak ili vakuum koji dovodi biogas u bioelektranu gde se proizvodi električna energija.
Metan je lakši od vazduha i nastavlja da izlazi, uprkos vakuum pumpama. Dakle, potreban je drugi nivo prevencije.
Hvatanje metana iz otpada ne smanjuje u potpunosti emisije: na kraju, kada se metan sagori, ugljenik ulazi u atmosferu u obliku CO2. Međutim, hvatanje gasa smanjuje nepotrebne emisije metana i omogućava nam da zamenimo fosilna goriva održivijom alternativom.
I to ima smisla na mnogo nivoa, kaže docent Necki.
– Smanjenje emisije metana izgleda lako, makar samo zato što donosi jasnu finansijsku korist i uključenim kompanijama. Stoga je profitabilno ne samo iz klimatskih razloga, već i iz finansijskih razloga.
Naravno, smanjenje emisija metana iz otpada je samo jedan deo ogromnog zadatka smanjenja gasova staklene bašte koji je pred zemljama ukoliko žele da ispune ciljeve Pariskog sporazuma.