Uzgajivači kakaa suočavaju se sa sve većim izazovima dok El Ninjo besni!
El Nino donosi loše vesti za proizvodnju kakaa, koja je izuzetno osetljiva na klimatske promene.
Česti ekstremni vremenski događaji izazvani El Ninjom i klimatskim promenama nanose štetu proizvodnji kakaa.
Visoke temperature i promene u obrascima padavina mogu oštetiti razvoj kakaovih mahuna i podsticati širenje štetočina i bolesti.
Prema najnovijem izveštaju o El Nino-Southern Oscillation (ENSO) izgledima, očekuje se da će El Ninjo trajati sve do marta 2024. godine, sa 71% verovatnoće da će se pojačati od novembra do januara.
Intenzivan i čest El Ninjo može značajno smanjiti obradivo zemljište za uzgoj kakaa, što predstavlja pretnju za bezbednost hrane i egzistenciju farmera, posebno u zapadnoafričkim zemljama koje su najviše pogođene ekstremnim vremenskim promenama.
Afrika je odgovorna za gotovo 75% globalne proizvodnje kakaa, dok Amerike (Brazil i Ekvador) čine 20%, a Azija-Pacifik 5%.
Obalna Slonovača je najveći svetski proizvođač kakaoa sa udelom od oko 44%, dok Gan čini oko 14% proizvodnje.
Rastuće temperature teraju kakao plantaže ka višim nadmorskim visinama do 2050. godine, što bi moglo primorati farmere da premeste svoje useve na više nadmorske visine, ili napuste uzgoj kakaa.
Finansijska šteta od El Ninja i klimatskih promena je ogromna, posebno za zemlje kao što su Obalna Slonovača, Gan i Indonezija, koje su izuzetno ranjive na ekstremne vremenske uslove.
Iako trenutno cene kakaa dostižu rekordne visine, sa skokom od 78% u odnosu na prošlu godinu, potrebno je ozbiljno ulaganje u adaptaciju i ublažavanje klimatskih promenama.
Ova investicija bi do 2050. godine iznosila do 8,1 bilion dolara sa godišnjom stopom od 536 milijardi dolara.
Međutim, postoji značajan jaz u finansiranju ovih inicijativa.
Privatni sektor i nevladine organizacije igraju ključnu ulogu u podršci poljoprivrednicima kakaa da se prilagode klimatskim promenama.
Projekti kao što je “Restore” organizacije Rainforest Alliance pomažu poljoprivrednicima u Obalnoj Slonovači i Gani da upravljaju svojim usevima na održiv način i šire pokrivač drvećem na plantažama.
Iako su izazovi za proizvođače kakaa veliki, trenutno povećane količine padavina pružaju neko olakšanje.
Međutim, dugoročno rešenje za očuvanje proizvodnje kakaa zahteva ozbiljne napore u prilagođavanju klimatskim promenama i ublažavanju njihovih uticaja.