UN upozorava da „vreme nije na našoj strani“ dok počinje ključni sastanak o klimatskim promenama

Pixabay

IPCC procena sažima najnovija istraživanja o klimi iz celog sveta, a za njenu izradu je potrebno više godina rada stotina stručnjaka.

Predstavnici skoro 200 zemalja okupili su se u ponedeljak kako bi utvrdili detalje sledećeg velikog izveštaja UN-a o klimatskoj nauci.

Međuvladin panel za klimatske promene (IPCC) održava nedeljni sastanak u Hangdžou, Kina, kako bi pregovarao o sadržaju i vremenskom okviru sledeće važne procene. Ovaj sastanak dolazi nedugo nakon što su brojne klimatske agencije potvrdile da je 2024. godina bila najtoplija ikada zabeležena.

U ponedeljak je šefica Programa UN-a za životnu sredinu Inger Andersen otvorila sastanak upozoravajući da „vreme nije na našoj strani“, pozivajući na „ambiciozne“ rezultate ovih razgovora.

Predsednik IPCC-a Džim Ski izjavio je da je ovo „ključna sesija“ za objavljivanje sledećeg izveštaja o globalnoj klimatskoj nauci.

Ove važne IPCC procene uspostavljene su 1988. godine kako bi informisale donosioce odluka o najnovijim naučnim saznanjima o klimi. Prvi izveštaj objavljen je 1990. godine, a danas se smatraju najautoritetnijim izvorom informacija o globalnim klimatskim promenama.

Kako je zamenik generalnog sekretara Svetske meteorološke organizacije Ko Baret izjavio na otvaranju sastanka u ponedeljak, ovi izveštaji su „vodeći kompas za vlade dok navigiraju kroz složenost klimatskih promena“.

Izveštaj okuplja i sažima najnovije dokaze o klimatskim promenama od vodećih naučnika širom sveta, a njegova izrada traje godinama.

Ovo će biti sedmi ciklus procena koji će objediniti globalnu klimatsku nauku u tri izveštaja: jedan o fizičkim naukama klimatskih promena, jedan o uticajima klimatskih promena i jedan o rešenjima za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte.

Tridelni izveštaj trenutno je planiran za objavu 2029. godine, ali to bi moglo da se promeni jer neke zemlje pozivaju na raniji datum objavljivanja.

Očekuje se da će diskusije u Hangdžou biti napete jer bi ovo mogla biti poslednja prilika da se postigne dogovor o vremenskom okviru. Neke zemlje zagovaraju da sledeći izveštaj bude objavljen ranije nego što je planirano.

Grupa od 20 ministara iz Koalicije za visoke ambicije pozvala je na zaštitu klimatske nauke, na koju se države oslanjaju pri donošenju ključnih klimatskih politika. Među ministrima životne sredine koji podržavaju ovu izjavu nalaze se predstavnici EU, ostrvskih nacija i zemalja koje su najugroženije klimatskim promenama.

„Dugujemo svima koji već sada trpe posledice klimatske krize, kao i budućim generacijama, da odluke o budućnosti naše planete donosimo na osnovu najboljih dostupnih dokaza i znanja“, navodi se u njihovoj zajedničkoj izjavi.

Ministri su dodali da je od ključnog značaja da najnoviji IPCC izveštaj bude spreman na vreme kako bi informisao sledeću UN Globalnu reviziju 2028. godine, proces koji procenjuje napredak sveta u ostvarivanju ciljeva Pariskog sporazuma.

Međutim, grupa zemalja koju čine Rusija, Saudijska Arabija, Kina, Južna Afrika i Indija – uz podršku Kenije – usprotivila se ubrzanju vremenskog okvira, tvrdeći da bi to bilo previše ubrzano. Takođe su naveli da bi to moglo ugroziti inkluzivnost izveštaja, otežavajući uključivanje naučnika iz Globalnog Juga.

Američki zvaničnici iz Stejt departmenta i naučnici iz federalnih agencija navodno su povučeni iz IPCC pregovora od strane administracije Donalda Trampa.

Ovo se događa nakon što je predsednik Donald Tramp potpisao izvršnu naredbu o povlačenju SAD iz Pariskog sporazuma po drugi put na svoj prvi dan na funkciji.

Izvori upoznati sa situacijom rekli su za agencije Rojters i Aksios da je naređenje o obustavi rada uticalo na osoblje u Američkom programu za globalne klimatske promene i Nacionalnoj agenciji za okeane i atmosferu – ključnim organizacijama koje obično učestvuju u IPCC pregovorima.

Prema izveštaju CNN-a, šefica naučnog odeljenja NASA-e Kejt Kalvin – koja ima vodeću ulogu u novom ciklusu izveštavanja – više neće prisustvovati sastancima, što je rezultat ove odluke.

Oni su naveli da je ovo deo šireg povlačenja Trampove administracije iz multilateralne saradnje i napora za ublažavanje klimatskih promena.

Bela kuća još uvek nije komentarisala da li će SAD istupiti iz IPCC-a.

klima klimatske promene ujedinjene nacije

Preporučeno

Ministarka Pavkov: Krajem leta biće gotova kanalizaciona mreža u Leskovcu

Ministarka Pavkov: Krajem leta biće gotova kanalizaciona mreža u Leskovcu

May. 08, 2025
Evropa će do 2029. imati 400 GWh baterijskih sistema

Evropa će do 2029. imati 400 GWh baterijskih sistema

May. 08, 2025
EPS potpisao ugovore o otkupu struje iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2

EPS potpisao ugovore o otkupu struje iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2

May. 08, 2025
Ministarka Đedović Handanović: Srbija ima plan za dekarbonizaciju energetskog sektora do 2050.

Ministarka Đedović Handanović: Srbija ima plan za dekarbonizaciju energetskog sektora do 2050.

May. 07, 2025
Ministraka Pavkov u Pirotu obišla završne radove na izgradnji kompostane

Ministraka Pavkov u Pirotu obišla završne radove na izgradnji kompostane

May. 07, 2025