U Skandinaviji raste uzgoj vinove loze i proizvodnja vina uprkos hladnijoj klimi
U Skandinavskim zemljama, uključujući Dansku, Švedsku, pa čak i Norvešku, raste uzgoj grožđa i proizvodnje vina i beleži se stalni rast proizvodnje od 2004. godine, uprkos hladnijoj klimi, piše BBC.
Stotine komercijalnih vinograda sada se nalaze širom Danske, Švedske, pa čak i Norveške pošto prva generacija profesionalnih vinara transformiše ono što je nekada bio hobi, u rastuću industriju.
Kao primer navodi se da na najvećem danskom ostrvu Zeland ima više od 10.000 čokota vinove loze.
Za većinu skandinavskih vinograda karakteristična vrsta grožđa je solaris, aromatična, hibridna sorta koja je dobro prilagođena hladnijim klimatskim uslovima, lako sazreva i otpornija je na bolesti, što omogućava da se izbegne prskanje pesticidima.
Grožđe se uzgaja u Nemačkoj od 1975. godine, ali u Skandinaviji tek od 2004. godine, nakon čega je proizvodnja vina u porastu.
Komercijalni vinogradi u Danskoj i Švedskoj dozvoljeni su na osnovu pravila EU iz 2000. godine.
Proizvodnja vina u Skandinaviji povećana je oko 2010. godine.
U Danskoj sada postoji 150 komercijalnih vinarija sa ukupno 125 hektara pod vinovom lozom, a postoji i više od 1.000 uzgajivača iz hobija.
U Švedskoj ima 47 komercijalnih vinarija sa 193 hektara pod vinovom lozom.
Na primer, dansko vino u Danskoj košta najmanje 27 dolara po boci, što je dvostruko više od cene najjeftinijeg francuskog ili španskog vina iz uvoza.
Podaci pokazuju da su u Danskoj i Švedskoj zabeleženi porasti prosečne temperature za gotovo dva stepena Celzijusova u poslednjih 40 do 50 godina, što je rezultiralo blažim zimama i dužom sezonom za sazrevanje voća.