U kom smeru se kreće region MENA: “Daleko od detronizacije nafte i gasa”
Region Bliskog istoka i Severne Afrike (MENA) treba da doda približno 500 gigavata (GV) kapaciteta obnovljive energije da bi se zamenila proizvodnja iz elektrana za naftu i gas, uprkos tome što su nacije koje govore arapski jezik u MENA udvostručile rast obnovljivih izvora energije od maja 2022, objavljeno je u izveštaju Global Energy Monitor.
Instalisani kapacitet obnovljive energije u regionu povećan je za 57% na 19 GV, dodajući 6,9 GV solarne energije i energije vetra velikih komunalnih razmera od prošle godine, pokazuje izveštaj.
Štaviše, 9 GV projekata obnovljive energije, koji su trenutno u izgradnji i koji bi trebalo da budu završeni do kraja 2024. godine, su u poziciji da obezbede kontinuirani rast.
Tokom prošle godine, većina država u regionu MENA značajno je povećala svoje planove za energiju vetra i sunca. Osam zemalja u regionu sada ima najmanje tri puta veće potencijalne kapacitete u smislu projekata koji su ili najavljeni, u fazi izgradnje ili u izgradnji u odnosu na njihov kapacitet pre 12 meseci.
Trenutno u ovom regionu radi 343 GV operativnih elektrana na naftu i gas, što je ekvivalentno 23% svetskog kapaciteta. Ove elektrane obezbeđuju preko 90% električne energije u regionu, ali i emituju 610 miliona tona ugljen-dioksida godišnje.
U izveštaju se navodi da je regionu potrebno oko 500 GV solarnih i vetroelektrana da bi se zamenila proizvodnja električne energije iz ovih elektrana na naftu i gas.
– Iako je korak napred u srcu fosilnih goriva, kapaciteti obnovljivih izvora energije koji su dodati u prošloj godini relativno su neambiciozni u poređenju sa sličnim zemljama Bliske Afrike i Severne Afrike i manji zbog ogromne uloge nafte i gasa u regionu – navodi se u izveštaju.
Na primer, Južna Amerika, region sa sličnom veličinom stanovništva i bruto domaćim proizvodom kao i Bliska Afrika i Severna Afrika, je u istom periodu stavila na mrežu najmanje četiri puta veći kapacitet sa 32 GV. Samo Brazil je doprineo preko 14 GV solarne energije i vetra velikih komunalnih razmera.
Global Monitor smatra da region može dostići potpuno dekarbonizovani sektor električne energije do 2050. dodavanjem 19 GV obnovljivih izvora energije godišnje.
– Prošlogodišnji dodaci vetra i solarne energije su korak u pravom smeru za region, ali i dalje svetlosne godine od detronizacije nafte i gasa – rekla je u izveštaju Kasandra O’Malija, menadžerka projekta za Global Solar Pover Tracker u Global Energi Monitoru.
– Nevolja je u tome što se put regiona ka zelenoj ekonomiji u velikoj meri oslanja na izvoz vodonika, što je neproverena tehnologija koja nije dizajnirana da se bavi pristupom energiji niti dekarbonizacijom kod kuće -dodao je O’Malija.
Prema izveštaju, kapacitet MENA je povećan za 292 GV u prošloj godini, pri čemu je 60% ovog potencijalnog kapaciteta namenjeno za proizvodnju zelenog vodonika ili direktan izvoz.