Toplotne pumpe, zelene tehnologije i El Ninjo: Osvrt na najvažnije priče 2023. godine
U 2023. godini, Euronews Green je očarao čitaoce raznolikim nizom značajnih priča.
Od ekološki osvešćenog prevoza do nezapamćenih vremenskih prilika i ekoloških tragedija, godina se odvijala kao narativ izazova i rešenja.
Na desetom mestu, kompleksni ples ubedljivanja ljudi da se opredele za ekološki prihvatljiv javni prevoz došao je u fokus.
Vlade su, prepoznajući dvostruke koristi zelenog i uživanja u putovanju, eksperimentisale sa “klimatskim kartama” kako bi smanjile emisije širom Evrope.
Priča je prodrla u složenosti ovog nastojanja.
El Ninjo, nepredvidljivi uticaj na evropsku zimsku klimu zauzeo je deveto mesto.
Dok se čovečanstvo borilo sa ekstremima vremena, meteorolozi su se suočavali sa izazovom tumačenja uticaja El Ninja na predstojeću zimu.
Priča je pružila uvid u njihove prognoze, doprinoseći atmosferskoj neizvesnosti.
U neočekivanom obrtu, osma pozicija je bila posvećena pravnom zapletu klimatske aktivistkinje Greta Thunberg.
Proglašena krivom zbog nepoštovanja policijske naredbe na protestu za klimu, Tunbergina priča naglasila je upornu borbu za ekološki aktivizam.
Razbijajući ozbiljnost, sedma priča je proslavila život Bobi, najstarijeg psa na svetu, koji je uživao u “veoma tradicionalnom” portugalskom slavlju pre svog odlaska.
Topao predah od diskursa o klimatskoj krizi.
Adresirajući inovativna rešenja, šesta priča istražila je neiskorišćen potencijal solarnih panela postavljenih na vodene kanale.
Bez obzira na njihovo obećanje u borbi protiv klimatskih izazova, priča je istražila usvajanje ove zelene tehnologije, budeći radoznalost o njenoj širokoj primeni.
Odluka Luksemburga da javni prevoz učini besplatnim osvojila je peto mesto.
U središtu diskusija o jeftinim “klimatskim kartama“, trogodišnje slavlje besplatnog javnog prevoza u najbogatijoj evropskoj zemlji izazvalo je razmišljanje o efikasnosti takvih hrabrih inicijativa.
Tragedija je zahvatila četvrtu priču, opisujući opasnosti života van mreže.
Neuspeli pokušaj porodice da živi van mreže završio se pothranjenošću i hipotermijom, naglašavajući opasnosti nepripremljenog života u divljini, pogoršane posledicama pandemije COVID-19.
Treća najčitanija priča demistifikovala je mitove oko toplotnih pumpi, otkrivajući da su nordijske zemlje, poznate po surovim zimama, među najvećim korisnicima ove tehnologije.
Ovo je ukazivalo na put ka održivijem grejanju domova u narednoj godini.
Neočekivano otkriće osiguralo je drugo mesto, povezujući hemijsko zagađenje sa “brinućim” porastom prosečne veličine muškog polnog organa.
Studija Univerziteta Stanford otkrila je da se prosečna globalna dužina penisa povećala za 24 odsto tokom poslednjih 29 godina.
Među mogućim uzrocima istaknuta je zastupljenost štetnih hemikalija u pesticidima i proizvodima za higijenu.
Na vrhu liste, na prvom mestu, bilo je slavlje trogodišnjice Luksemburga, najbogatije evropske zemlje, sa besplatnim javnim prevozom.
Čitaoci Euronews Green-a uživali su u uspehu ove pionirske inicijative, razmišljajući da li će druge regije slediti taj primer 2024. godine, pružajući nadu za zeleniju budućnost.