U Beogradu su nedavno zabeležena dva požara u kojima su izgoreli “kineski” tržni centar i skladište plastične robe iz Kine.
Ovi incidenti podsećaju na nedostatak adekvatnog sistema za detekciju toksičnih jedinjenja koja se oslobađaju prilikom sagorevanja plastike u Srbiji.
Profesor Branimir Jovančićević sa Hemijskog fakulteta u Beogradu ističe da sagorevanjem plastike mogu nastati izuzetno opasni toksični organski polutanti poput dioksina i furana, čije su posledice ozbiljne, uključujući kancer, anemiju i leukemiju.
Spaljivanje sekundarnog otpada, uključujući plastiku, takođe predstavlja veliki problem, s obzirom na njegovu štetnost po zdravlje ljudi i životnu sredinu.
Nedostatak efikasnih sistema za merenje zagađenja i brze reakcije tokom ovakvih događaja dodatno komplikuje situaciju.
Dejan Lekić iz Nacionalne ekološke asocijacije ukazuje na potrebu za aktiviranje eko-toksikoloških jedinica kako bi se pravovremeno merila i analizirala toksičnost sagorelih materijala.
Trenutni nedostatak merenja i nedovoljna primena zakona u vezi sa zaštitom životne sredine dodatno komplikuju situaciju.
Uz to, postoji zabrinutost zbog nepotpunog informisanja javnosti o stepenu zagađenja i njegovim posledicama.
Činjenica da Agencija za zaštitu životne sredine često kasni sa objavljivanjem analiza dodatno otežava situaciju.
Sa navedenim izazovima u vezi sa zagađenjem vazduha i nedostatkom merenja, postaje jasno da je potrebno preduzeti hitne mere kako bi se zaštitila životna sredina i zdravlje građana.