Studija: Svetle boje ubrzavaju razgradnju plastike, što podstiče zagađenje mikroplastikom
Autori studije kažu da proizvođači treba više da razmisle o boji koju daju predmetima kratkog veka. Plastika svetlih boja se razgrađuje i formira mikroplastiku brže nego ona neutralnih boja, prema novim istraživanjima.
Stručnjaci sa Univerziteta u Lesteru su pokazali da boje poput crvene, plave i zelene mogu značajno uticati na brzinu razgradnje plastike. To bi potencijalno moglo značiti da se u životnu sredinu unosi više štetnih mikroplastika. Studija, objavljena u časopisu Environmental Pollution, prvi put dokazuje ovaj efekat.
Tim sa Univerziteta u Lesteru u Velikoj Britaniji i sa Univerziteta u Kejptaunu u Južnoj Africi koristio je dva dopunjujuća istraživanja kako bi pokazao da se plastika razgrađuje različitim brzinama u zavisnosti od toga koja boja im je dodata.
Upotrebljene čepove od boca različitih boja postavljene su na krovu zgrade univerziteta, izložene suncu i vremenskim uslovima tokom tri godine. Druga grupa su bile raznobojne plastične predmete pronađene na udaljenoj plaži u Južnoj Africi. Obe studije su pokazale da crna, bela i srebrna plastika uglavnom nisu pogođene piše Euronews.
Međutim, uzorci plave, zelene i crvene boje postali su veoma krhki i fragmentirani tokom istog perioda. U južnoafričkoj studiji, stariji uzorci su bili jednostavnih boja, ali je pesak bio pun svetlo obojenih fragmenata. Istraživači kažu da ovo pokazuje kako crna, bela i srebrna boja štite plastiku od štetnog ultravioletnog (UV) zračenja koje menja njenu polimernu strukturu, čineći je krhkom.
Istraživači kažu da studija ima značajne implikacije za dizajn materijala, jer izbegavanje svetlih boja može pomoći u smanjenju zagađenja mikroplastikom. Ovi sitni delovi razložene plastike našli su se u oblacima, ‘netaknutim’ praistorijskim ostacima, pa čak i u testisima ljudi.
“Dizajneri materijala trebalo bi da razmotre kako se materijal može reciklirati i koliko je verovatno da će završiti kao otpad prilikom dizajniranja plastičnih predmeta i ambalaže,” kaže dr. Key.
“Za predmete koji se koriste napolju ili su intenzivno izloženi sunčevoj svetlosti, poput plastičnog nameštaja za baštu, razmotrite izbegavanje boja poput crvene, zelene i plave kako biste produžili njihov životni vek koliko je moguće”.