Studija otkriva da je najveći veliki majmun ikada nestao zbog klimatskih promena
U zapanjujućem otkriću, revolucionarna studija sugeriše da je najveći poznati veliki majmun, Gigantopithecus blacki, doživeo svoj kraj zbog nemilosrdnog uticaja klimatskih promena.
Stojeći impozantnih 3 metra i težak do 295 kilograma, ovaj kolosalni rod jednom je lutao šumovitim ravnicama južnog Kine u regionu Guangxi.
Istraživači, predvođeni Reno Žoan-Bojo iz Južnog krsta Univerziteta Australije, zaronili su u misterije izumiranja Gigantopithecus blacki, otkrivajući tužnu priču o ekološkim potresima.
Kolosalni majmuni, slični današnjim orangutanima, trajeći otprilike 2 miliona godina, hranili su se uglavnom voćem i cvećem u tropskim šumama.
Međutim, stvari su se promenile kada se klima oko pre 600.000 godina promenila, uvodeći duže sušne sezone.
Polen i sedimenti uzorci, zajedno sa fosilizovanim zubima, postali su ključevi za odgonetanje drevne drame.
Studija otkriva da su se kako su šume proizvodile manje voća, veliki majmuni suočavali s nestašicom.
Za razliku od svojih manjih pandana, Gigantopithecus blacki-jeva kolosalna veličina pokazala se kao ranjivost.
Nisu mogli efikasno penjati drveće kako bi istraživali nove izvore hrane, pa su se masivni majmuni morali osloniti na konzumiranje manje hranljivih opcija poput kore drveta i trske.
Izumiranje, iako nije bilo naglo, odvijalo se postepeno između pre 215.000 i 295.000 godina.
Pažljiva analiza istraživača iscrtava živopisan portret vrste nesposobne da se brzo prilagodi promenljivom okruženju, što je konačno dovelo do smanjenja dostupnosti preferiranih izvora hrane.
Izuzetno, naše znanje o ovim izumrlim velikim majmunima potiče uglavnom iz fosilizovanih zuba i četiri velika donja čeljusti pronađenih u južnoj Kini.
Potpuni skelet Gigantopithecus blacki ostaje nedostupan, naglašavajući izazove rekonstrukcije prošlosti.
Fosilni zapisi pokazuju da je između 2 miliona i 22 miliona godina unazad postojalo mnogo vrsta velikih majmuna u Africi, Evropi i Aziji.
Danas samo gorile, šimpanze, bonobo majmuni, orangutani i ljudi opstaju iz te nekada raznolike linije.
Dok otkrivamo tajne prošlosti naše planete, ova studija ističe složeni ples između klimatskih promena i biodiverziteta, pružajući potresno podsećanje na delikatnu ravnotežu koja održava život na Zemlji.
Gigantopithecus blacki-jeva kolosalna veličina možda je obeležila jedno doba, ali pred izazovima klimatskih transformacija, čak i divovi mogu pasti.