Stručnjaci upozorili: Planeta zavisi od oprašivača

Više od trećine pčela i drugih oprašivača suočeno je s izumiranjem na globalnom nivou i ako se taj trend nastavi osnovne kulture poput pirinča, kukuruza i krompira sve češće će biti zamenjivane drugim hranljivijim usevima, što će na kraju dovesti do neuravnotežene ishrane, upozorili su stručnjaci za bezbednost hrane iz Evropskog parlamenta.
U saopštenju povodom Svetskog dana pčela 20. maja, ukazuje se da je oprašivanje osnovni proces za opstanak ekosistema, a samim tim i planete Zemlje i da je zato od presudne važnosti da se zaustavi nestajanje oprašivača.
Oprašivači ne doprinose samo direktno prehrambenoj bezbednosti, već su ključni i za očuvanje biodiverziteta. Bez oprašivanja, mnoge međusobno povezane vrste i procesi u okviru ekosistema bi se urušili. Gotovo 90 odsto divljih cvetnica u svetu zavisi od oprašivanja, kao i više od 75 odsto prehrambenih useva i 35 odsto ukupnog poljoprivrednog zemljišta, navodi se.
Najozbiljnije pretnje za pčelinje zajednice, po proceni stručnjaka, predstavljaju intenzivne poljoprivredne prakse, promene u korišćenju zemljišta, monokulture, nepravilna upotreba pesticida i rast temperatura zbog klimatskih promena, jer smanjuju pristup pčela hrani i mestima za gnežđenje, izlažu ih štetnim hemikalijama i slabe njihov imuni sistem.
Procenjuje se da doprinos oprašivača svetskoj ekonomiji na godišnjem nivou iznosi 217 milijardi evra, a tri najveća proizvođača meda na svetu su Kina, EU i Turska.
Na teritoriji EU je 2023. godine bilo više od 20 miliona pčelinjih društava, ali se med ujedno i uvozi, uglavnom iz Ukrajine (40 odsto), Kine (32 odsto) i Argentine (10 odsto).
Unutar EU najveći proizvođači meda 2022. bile su Nemačka (34.100 tona), Francuska (31.400 tona), Rumunija (29.800 tona), Španija (27.400 tona) i Mađarska (25.000 tona).
Za jedan kilogram meda potrebno je milion cvetova, 1.112 pčela radilica, 50.000 pčelinjih letova, a jedna košnica može proizvesti oko 20 kg meda godišnje.
Prosečna cena kilograma meda na mestu proizvodnje je 6,25 evra.
U nastojanju da skrenu pažnju na važnost očuvanja pčela Ujedinjene nacije su proglasile 20. maj za Svetski dan pčela, u znak sećanja na Antona Janšu, pionira modernog pčelarstva iz Slovenije koji je rođen tog dana.
Evropska komisija je 2023. registrovala milion potpisa za građansku inicijativu “Spasimo pčele i farmere” kojom se od EK traži da predloži zakone koji će pomoći postepeno ukidanje sintetičkih pesticida do 2035. godine, obnovu biodiverziteta i podršku poljoprivrednicima u toj tranziciji.
Evropski parlament je usvojio Zakon o obnovi prirode, koji je stupio na snagu 2024. kojim je pokrenut proces stalnog i održivog oporavka prirode, a posebno se zahteva da zemlje članice EU zaustave i preokrenu opadanje broja oprašivača.
Međutim, ambiciozan zakon koji je imao za cilj da prepolovi upotrebu pesticida do 2030. godine odbijen je u Parlamentu i na kraju ga je Komisija povukla.
Takođe, Evropski parlament je prošle godine doneo mere za zaštitu potrošača i pčelara od falsifikovanog meda, kao i za omogućavanje informisanog izbora potrošača kroz veću transparentnost. Novi propisi predviđaju obavezu jasnog navođenja, u blizini naziva proizvoda, zemlje porekla meda.
Zemlje članice EU moraće da primenjuju ova nova pravila od 14. juna 2026. godine.
Preporučeno

Globalna potražnja za prirodnim gasom bi mogla da poraste za 50 odsto do 2030.

Turska otkrila gigantsko gasno polje u Crnom moru: Ambiciozni planovi za energetsku nezavisnost do 2028.

Ministarka Pavkov posetila SRP „Suva planina“

Rosatom i Vijetnam grade nuklearnu budućnost: Istraživački reaktor, obuka kadrova i pregovori o VVER-1200
