Šta se krije iza Sunčevih pega? Ovo je novo otkriće naučnika
U studiji objavljenoj u Nature Astronomy, naučnici iz Centra za tehnologije za istraživanja Sunce-Zemlja u Nju Džersiju (NJIT-CSTR), napravili su detaljno radio-osmatranje neverovatne pojave nalik aurori, koja se pojavila 40 hiljada kilometara iznad relativno tamnog i „hladnog“ dela Sunca, zapravo, solarne pege, piše Phys.org.
Istraživači kažu da ovo novo radio-isijavanje ima karakteristike slične drugim magnetosferskim aurorama, tj. polarnoj svetlosti, primećenim kod Jupitera, Saturna, Zemlje, kao i kod pojedinih zvezda male mase.
“Aktuelno otkriće naučnika nam daje novi uvid u poreklo tako intenzivnih solarnih radio talasa i potencijalno nam otvara nove načine za razumevanje sličnih fenomena na udaljenim zvezdama se velikim zvezdanim pegama”, navodi autor istraživanja Sidži Ju.
Dodaje da su otkrili posebnu vrstu dugotrajnih polarizovanih radio-oslobađanja sa Sunčevih pega koja traju i više od nedelju dana. Ovo se u potpunosti razlikuje od tipičnih kratkotrajnih radio-oslobađanja koja traju od nekoliko minuta do nekoliko sati.
Naime, famozne aurore, polarne svetlosti se pojavljuju zbog toga što aktivnost Sunca nadvladava Zemljinu magnetosferu. Deo naelektrisanih čestica sa Sunca reaguje sa neutralnim česticama kiseonika i azota u višim slojevima atmosfere, a sve se odvija na polovima gde magnetno polje Zemlje konvergira.
Kako ubrzavaju ka polovima, ovi elektroni mogu stvarati intenzivne radio-talase na frekvencijama od nekoliko stotina kiloherca.
Juev tim kaže da novoprimećeni radio-talasi koji se privremeno formiraju iznad prostrane Sunčeve pege gde je magnetno polje izuzetno jako, dosta su drugačiji od ranije radio-buke koju emituje Sunce kako u elektromagnetnom spektru, tako i vremenski.