Šta nam donosi digitalna javna infrastruktura u 2024. godini?

U 2023. godini, globalni digitalni razvoj doživeo je prelomnu transformaciju, obeleženu definisanom promenom u diskursu oko digitalne javne infrastrukture (DPI).
Po prvi put, države su se usaglasile oko jedinstvene definicije, kako je navedeno u Deklaraciji lidera G20 u Nju Delhiju.
DPI, zamislen kao temelj digitalne ere, obuhvata deljenje digitalnih sistema koji su sigurni, interoperabilni i pravedni u dostavljanju javnih i privatnih usluga na društvenom nivou.
Godina 2024. otvara novo poglavlje u evoluciji DPI-ja, obeleženo tri ključna trenda koji će redefinisati digitalne pejzaže širom sveta:
Prvo, vlade, međunarodne razvojne organizacije i entiteti civilnog društva udružiće se u izradi sveobuhvatnih nacionalnih strategija DPI-ja.
Ove strategije usredsrediće se na holističku digitalnu integraciju, zahtevajući temeljnu procenu postojeće infrastrukture i reforme u upravljanju radi osiguranja inkluzivnosti.
Drugo, fokus će se prebaciti na merenje širenja i uticaja inicijativa DPI-ja.

Rigorozni okviri za procenu ocenjivaće metrike poput stope usvajanja korisnika, efikasnosti isporuke usluga i ekonomskih uticaja, usmeravajući inicijative DPI-ja ka većoj odgovornosti i efikasnosti.
Na kraju, 2024. godine svedočićemo porastu raznolikih glasova koji oblikuju agendu DPI-ja.
Od univerzalnog okvira zaštite DPI-ja UN-a do predsedavanja Brazila G20-om, zainteresovane strane različitih pozadina doprineće uvidima i perspektivama, osiguravajući inkluzivnost i adresirajući zabrinutosti oko implementacije, inkluzije i rizika povezanih sa digitalnom transformacijom.
Dok DPI nastavlja da redefiniše ekonomije i društva širom sveta, on predstavlja više od običnog tehnološkog napretka; on simbolizuje pokret ka pravednijem, povezanijem svetu.
U ovom dinamičnom pejzažu, kontinuirana inovacija, ideacija i investicije ležiće u osnovi rasta i uticaja DPI-ja, oblikujući digitalnu budućnost za generacije koje dolaze.
Preporučeno

U Beogradu počelo košenje travnatih površina u stambenim naseljima

Do 8. aprila gradovi i opštine kandiduju projekte za rešavanje divljih deponija

Od vetroelektrana na severnoj nemačkoj obali zatraženo da instaliraju radare

MOL gradi najveće baterijsko skladište u Mađarskoj: Kapacitet od 40 megavat-sati
