Šta je regenerativna poljoprivreda i kako se primenjuje?
U Beogradu je krajem septembra održana konferencija o regenerativnoj poljoprivredi, odnosno kombinaciji primene tradicionalnih praksi i savremene tehnologije u poljoprivredi, u cilju proizvodnje zdrave hrane i održivosti.
Konferenciju je organizovao Savet stranih investitora (SSI) i Evropska banka za obnovu i razvoj Srbija (EBRD), i na njoj su učestvovali visoki predstavnici EBRD, FAO UN i Srbije, kao i vodeći ljudi globalnih kompanija koje primenjuju praksu regenerativne poljoprivrede i održivog razvoja, i lokalni eksperti iz oblasti agribiznisa.
Osnovni cilj regenerativne poljoprivredne prakse, kako je rečeno na otvaranju ovog skupa, jeste očuvanje biodiverziteta i životne sredine i obezbeđivanje održive proizvodnje hrane za buduće generacije.
Naglašeno je i da ovom konferencijom, koja se prvi put održava, želi da se podigne svest javnosti o značaju regenerativne poljoprivrede i njenog inovativnog pristupa koji je fokusiran na obnavljanje i očuvanje prirodnih resursa, uz istovremeno povećavanje produktivnost poljoprivredne proizvodnje.
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Bojan Vranjković, kazao je da se principi regenerativne poljoprivrede već nekoliko godina primenjuju u Srbiji.
“Boljitak koji donosi regenerativna poljoprivreda mogu da osete svi. Dobija se kvalitetnija i zdrava hrana, koja ima minimalni negativni uticaj na životnu sredinu”, kazao je on, i naglasio da je obaveza svih nas da ostavimo očuvano zemljište i za buduće generacije, i da se uspešno izborimo sa svim izazovima sa kojima se susrećemo.
Član Upravnog odbora Saveta stranih investitora i regionalni direktor EBRD za Zapadni Balkan, Mateo Kolanđeli, kazao je da je regenerativna poljoprivreda važna tema koja se tiče održive proizvodnje hrane i ublažavanja klimatskih promena, i da je to prilika za srpske poljoprivrednike da se integrišu u međunarodne lance vrednosti.