Srbija na putu ka spašavanju ugroženih vrsta ptica
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) odlučno stupa na scenu u naporima da se spreči stradanje divljih životinja i očuva bogatstvo naše prirodne baštine.
U okviru svojih projekata Balkan DETOX LIFE i Adriatic Flyway 5, DZPPS organizuje četiri edukativne radionice na teritoriji Srbije, kako bi podigao svest o ozbiljnim problemima sa kojima se suočavaju divlje i domaće životinje.
Najnoviji podaci prikupljeni i predstavljeni u “Crvenoj knjizi ptica Srbije” jasno ukazuju na ozbiljnost situacije.
Od ukupno 352 pouzdano zabeležene vrste ptica, njih 123 je označeno kao ugroženo, što ih stavlja pred rizik od iščezavanja.
Lov, krivolov, sakupljanje jedinki i zagađenje izazvano poljoprivrednim pesticidima su glavni faktori koji dovode do ovih alarmantnih brojki.
Svake godine stotine hiljada divljih životinja u Srbiji postaju žrtve ovih problema i ilegalnih aktivnosti.
Da bi se suprotstavili ovom ozbiljnom izazovu, DZPPS poziva građane, institucije i organizacije da se uključe u rešavanje ovog problema i da podele svoja iskustva i probleme sa stručnjacima.
Prva radionica, koja će se održati u saradnji sa Upravom za poljoprivredu Grada Sremska Mitrovica, zakazana je za 31. oktobar 2023. u 11:00 časova u Sali 4, zgrade Gradske uprave Sremska Mitrovica.
Ova edukativna sesija obećava da će rasvetliti probleme trovanja divljih i domaćih životinja, posebno u Vojvodini, kao i nelegalno hvatanje ptica i drugih divljih stvorenja.
Druga radionica će se održati 3. novembra 2023. u Biblioteci “Eržebet Juhas” u Bačkoj Topoli, s početkom u 13:00 časova.
I ovde, prijava je obavezna kako bi se obezbedilo aktivno učešće i doprinos borbi za očuvanje divljeg sveta.
Slobodan Marković, ornitolog iz DZPPS-a, ističe – Ove radionice su otvorene za sve građane, institucije i organizacije, jer se suočavamo sa široko rasprostranjenim problemom koji utiče na biodiverzitet, životnu sredinu i, direktno, na ljudsko zdravlje. Želimo da čujemo lokalna iskustva i probleme u vezi sa trovanjem, hvatanjem i ubijanjem životinja širom Srbije, kako bismo spremni za buduće izazove. Naši stručnjaci sa dugogodišnjim iskustvom u sprečavanju ovih ilegalnih aktivnosti će voditi ove radionice. –
DZPPS poziva sve zainteresovane da se prijave i zajedno radimo na sprečavanju stradanja divljih životinja i očuvanju prirodnog bogatstva Srbije.
Neka ova inicijativa postane korak napred u očuvanju naše divlje prirode i biodiverziteta.