Solarnim panelima na balkonima u Nemačkoj raste popularnost: Novi talas u energetskoj tranziciji

Foto: Pixabay

Nova generacija proizvođača solarne energije u Nemačkoj ne samo da koristi jeftinu struju, već aktivno učestvuje u energetskoj tranziciji. Više od 500.000 plug-in solarnih sistema već je instalirano širom Nemačke, uglavnom na balkonima domaćinstava.

Prema najnovijim podacima, u prvoj polovini 2024. godine instalirano je dodatnih 220.000 fotonaponskih (PV) uređaja. Ovaj bum, koji je rezultat Nemačke “veoma snažne solarne kulture”, kako navode stručnjaci, značajno doprinosi energetskoj tranziciji širom Evrope, piše Srbija Danas.

Solarni balkoni predstavljaju deo šire energetske tranzicije u Evropi, objašnjava Jan Osenberg, savetnik za politiku u asocijaciji SolarPower Europe. “Posmatramo ih kao deo solarnog sistema na krovovima, ali i kao nešto drugačije,” rekao je Osenberg za Euronews Green. “U suštini, to je trend korišćenja svih mogućih veštačkih struktura za generisanje solarne energije.”

Vozne pruge, autoputevi, parking prostori, krovovi automobila, groblja i fasade zgrada samo su neke od struktura koje dobijaju solarni preobražaj.

Zašto druge evropske zemlje zaostaju?

Iako solarni balkoni postaju sve popularniji u Nemačkoj, druge evropske zemlje sporije prihvataju ovu inovaciju. Ali, šta treba da znate ako razmišljate o postavljanju panela na svom balkonu?

Kako funkcionišu solarni balkoni?

Ono što solarne balkone razlikuje od krovnih solarnih sistema je njihova manja veličina. Ovi sistemi obično sadrže jedan ili dva panela koji se direktno priključuju na električnu utičnicu.

Proizvode oko 10 procenata energije u poređenju sa rezidencijalnim solarnim sistemima na krovovima, navodi Osenberg. Nemačka trenutno ima oko 200 MW instalirane snage na balkonima, u poređenju sa 16 GW kapaciteta krovnih sistema.

Sa stanovišta korisnika, glavna razlika je u tome što je postavljanje solarnih panela na balkonima mnogo jednostavnije. Oprema se može kupiti online i ne zahteva angažovanje električara za instalaciju, za razliku od krovnih sistema, gde se preporučuje angažovanje sertifikovanih instalatera kako bi se izbegli rizici od požara i oštećenja strukture.

Ko koristi solarne balkone?

“Glavni razlog za uspeh solarnih sistema na balkonima je to što omogućavaju ljudima da koriste solarnu energiju, iako ranije nisu imali tu mogućnost,” navodi portparol nemačkog proizvođača Meyer Burger. Većina ljudi ne poseduje kuću ili ne može instalirati solarne panele na krovovima zbog zaštite kulturne baštine, senčenja ili drugih građevinskih ograničenja. Za njih, solarni balkoni predstavljaju atraktivno rešenje jer mogu koristiti solarnu energiju za sopstvenu proizvodnju električne energije i smanjenje računa za struju.

Nemačka je jedna od prvih zemalja koja je investirala u solarnu tehnologiju i sada proizvodi najviše električne energije iz solarne energije u Evropi. Međutim, stambeni blokovi su do sada zaostajali za ovim trendom.

Podsticaji i regulative u Nemačkoj

Nemačka je još 2000-ih godina bila ispred drugih zemalja u promovisanju solarnih panela na krovovima, podstičući građane putem subvencija i garantovanih otkupnih cena za svaki proizvedeni kilovat struje. Smanjenje birokratije i ukidanje PDV-a dodatno su doprineli popularnosti solarnih panela na balkonima.

Na regionalnom nivou, subvencije takođe igraju važnu ulogu, sa podrškom do 500 evra u Berlinu, što može pokriti polovinu troškova instalacije. Očekuje se da će sistem isplatiti sam sebe za oko tri godine, s obzirom na prosečan vek trajanja od 20 godina, što predstavlja veoma isplativu investiciju za građane.

Od aprila, kada je pojednostavljen proces registracije, nemački regulator za energiju Bundesnetzagentur očekuje značajan porast broja instalacija. Između januara i juna 2024. godine, registrovano je oko 220.000 jedinica sa ukupnim kapacitetom od 200 MW, sa prosečnim kapacitetom od 900 vati po jedinici, što je porast u odnosu na prošlogodišnjih 800 vati po jedinici.

nemačka Solarni paneli

Preporučeno

Izveštaj EEA: Potrošnja supstanci koje oštećuju ozonski omotač nastavlja da se smanjuje

Izveštaj EEA: Potrošnja supstanci koje oštećuju ozonski omotač nastavlja da se smanjuje

Sep. 17, 2024
Vode Vojvodine: Pratimo sitaciju na terenu, u pripravnosti smo za odbranu od poplava

Vode Vojvodine: Pratimo sitaciju na terenu, u pripravnosti smo za odbranu od poplava

Sep. 17, 2024
Kineska kompanija gradi stanicu za skladištenje energije u pustinji Ulah Buh

Kineska kompanija gradi stanicu za skladištenje energije u pustinji Ulah Buh

Sep. 17, 2024
Zatvoren čuveni zamak u Bratislavi: Olujno nevreme srušilo potporni zid

Zatvoren čuveni zamak u Bratislavi: Olujno nevreme srušilo potporni zid

Sep. 16, 2024
Inovativna “živa plastika”: Razgrađuje se za samo nedelju dana

Inovativna “živa plastika”: Razgrađuje se za samo nedelju dana

Sep. 16, 2024