U poslednjih nekoliko godina, Hercegovina postaje centralna tačka interesovanja investitora u oblasti obnovljivih izvora energije, posebno solarnih elektrana.
Samo u ovoj godini, na mrežu je priključeno impresivnih 80 solarnih elektrana, dok čak 116 čeka da započne sa radom. Sa 237 malih solarnih postrojenja ukupne snage od oko 40 megavata, Hercegovina postaje značajan igrač u proizvodnji čiste energije.
Sekretar Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske, Aleksandar Јegdić, potvrđuje da je očigledna ekspanzija u ovoj oblasti.
Investitori su raznoliki, uključujući domaće privrednike, fizička lica i strane kompanije koje prepoznaju isplativost korišćenja sunčeve energije kao sigurnu investiciju.
Neki procenjuju da se uloženi novac može vratiti za pet do sedam godina, ostavljajući period od deset do petnaest godina za ostvarivanje profita.
Lokacije poput Ljubinja, Nevesinja i Bileće prednjače po broju novih postrojenja, donoseći značajne ekonomske benefite ovim zajednicama.
Međutim, postavlja se pitanje održivosti i isplativosti, kao i kapaciteta distributivne mreže.
Elektro Hercegovina, iako je tehnički ispoštovala obaveze, suočava se sa izazovima u proširenju kapaciteta mreže kako bi podržala rastući broj proizvođača.
Novi Zakon o obnovljivim izvorima energije nameće Vladi obavezu donošenja Programa o korišćenju obnovljivih izvora energije, zajedno sa utvrđivanjem maksimalnih kvota za podsticaj.
Zeleni kilovati, kao poželjna energija, podležu sistemu podsticanja iz naknada, čiji troškovi padaju na teret svih potrošača.
Dok se broj solarnih elektrana povećava, važno je pronaći ravnotežu između energetske efikasnosti i zaštite infrastrukture, kako bi Hercegovina ostala lider u korišćenju obnovljivih izvora energije.