SAD vrše pritisak: “Imamo pravo na ogromne delove morskog dna”
Sjedinjene Države polažu pravo na ogroman deo morskog dna, vršeći strateški pritisak prisvajanjem potencijalnih resursa, navodi Blumberg.
U trenutku kada zvanični Vašington jača napore da zaštiti zalihe mineralnih resursa, ključnih za buduće tehnologije, SAD su proširile svoja potraživanja na okeanskom dnu za područje dvostruko veće od Kalifornije.
Takozvani prošireni kontinentalni pojas pokriva oko milion kvadratnih kilometara morskog dna, pretežno na Arktiku i u Beringovom moru, oblastima od sve većeg strateškog značaja na koje polažu prava i Kanada i Rusija.
SAD su proglasile i granice svojih podvodnih oblasti u Atlantiku, Pacifiku i u Meksičkom zalivu, a dugo očekivano saopštenje izdato ranije ove nedelje – mapira spoljne domete američkog kontinentalnog pojasa i oblasti ispod površine mora; prema međunarodnom pravu, zemlje imaju ekonomska prava na prirodne resurse na i ispod morskog dna, na osnovu granica svojih kontinentalnih pojaseva.
“To je ogroman posao, jer je to ogromna teritorija. Tu je na snazi suverenitet SAD nad morskim dnom, bilo da je reč o rudarstvu, eskploataciji nafte i gasa ili postavljanju kablova. SAD će imati suverenitet nad tim oblastima”, rekla je Rebeka Pinkus, direktorka Polarnog instituta u Vudrou-Vilson centru u Vašingtonu.
Američki Stejt department je naveo da je ovo “pitanje povezano sa geografijom, a ne sa resursima”.