Rudnici uglja u fokusu: Otkrića retkih zemalja kao ključna karika u energetskoj tranziciji
U kontinuiranoj raspravi o ekološkom uticaju uglja, pojavljuje se neočekivani preokret jer se rudnici uglja smatraju ključnim u energetskom prelazu.
Od Pennsylvanije do severa Engleske, istorijski gledano, ugalj je pokretao Industrijsku revoluciju, podstičući ekonomski rast širom sveta.
Danas, međutim, kritičari osuđuju ugalj kao “najprljaviji, najzagađujući” način proizvodnje energije, zagovarajući njegovo postepeno ukidanje.
U sred ovog spora, nedavni razvoj baca svetlo na neočekivanu stranu stvari.
Američka firma Ramaco Resources, u saradnji sa Weir International i Nacionalnim energetskim tehnološkim laboratorijom Američkog ministarstva energetike, sprovela je sveobuhvatnu procenu retkih zemnih elemenata (REE) na jednom od svojih rudnika u Vajomingu.
Rezultati ukazuju na potencijalno prisustvo najvećeg nekonvencionalnog depozita REE u Sjedinjenim Američkim Državama.
CEO Ramaco-a, Randall Atkins, u intervjuu za CNBC, detaljno je opisao prelazak kompanije sa termalnog uglja na alternativne namene uglja.
S’ obzirom na to da Kina dominira snabdevanjem REE, otkrića poput onog u Vajomingu postaju strateški značajna u globalnoj trci za naprednim tehnologijama.
Neobični depoziti REE u Brook rudniku, smešteni u glinene slojeve iznad i ispod ugljenih slojeva, pružaju perspektivu ekonomičnijeg i ekološki prihvatljivijeg rudarenja i prerade.
Vajoming nije jedini region koji istražuje dvostruku ulogu uglja.
Univerzitet Zapadne Virdžinije obezbedio je grant od 8 miliona dolara za ekstrakciju retkih zemnih elemenata i ključnih minerala iz kiselih voda rudnika i otpada od uglja.
U međuvremenu, istraživači na Univerzitetu Penn drže se toga da pronađu retke zemne elemente iz otpada rudnika uglja.
Izvan dometa uglja, traganje za održivim nusproizvodima proteže se i na druge izvore energije.
U Škotskoj, postoji napor da se napušteni rudnici koji su poplavljeni iskoriste za pružanje decarbonizovane toplote zgradama.
Na jugozapadu Engleske, Geothermal Engineering Limited očekuje proizvodnju litijuma kao nusproizvoda generisanja geotermalne energije, što bi bilo dovoljno za snabdevanje oko 250.000 baterija za električna vozila godišnje.
Iako ugalj i dalje čini preko trećine globalne proizvodnje električne energije, prema Međunarodnoj agenciji za energetiku (IEA), otkrića poput depozita retkih zemnih elemenata u Vajomingu pružaju tračak nade.
Kada je upitan o potencijalu za slična otkrića, Randall Atkins je oprezno izrazio optimizam, ostavljajući mogućnost za dalje iznenađenje u evoluciji pejzaža energetskog prelaza.