Robot “ajkula” sakuplja 21.000 plastičnih boca iz vode u jednom danu! Da li je to dobro ekološko rešenje?
Richard Hardiman je prvi put došao na ideju o robotu za čišćenje vode nakon što je video dvojicu muškaraca kako se bore da uhvate smeće sa njihovog čamca u njegovom rodnom gradu Kejptaunu, Južna Afrika.
-Oni su čistili malo otpada na jednom području, ali vetar je sve odnosio. Meni je to izgledalo veoma neefikasno – kaže Richard.
Inspirisan širokim ustima ajkule kita – koja usisava sve što joj je ispred nje – Richardova kompanija Ran Marine je stvorila WasteShark.
-To bih uporedio s Roombom za vodu. To je autonomna mašina koja skuplja zagađenja iz vode na površini – dodaje Richard.
-Zagađenje može biti plastika, ili bilo kakav otpad, ili biomasa poput algi – kaže Richard.
Zašto postoji robotska ajkula na Kanari Wharf-u?
Ove nedelje je Aqua Libra WasteShark postavljen u Canary Wharf-u u Londonu kao deo projekta čišćenja područja i stvaranja zdravije, biodiverzitetnije sredine.
Canary Wharf je prosperitetni finansijski distrikt smešten pored reke Temze u Londonu.
Svaki dan tamo dolazi 120.000 ljudi kako bi radili, ili kupovali.
Kompanija Canary Wharf Group, koja je razvila i upravlja ovim područjem, učinila je puno da smanji upotrebu jednokratne plastike.
Međutim, veliki broj posetilaca čini da papirne čaše i ambalaže za ručak završe u vodi.
Trenutno samo 14% reka u Engleskoj ispunjava dobar ekološki status.
Vode zemlje su pogođene zagađenjem iz poljoprivrede, kanalizacije, saobraćajnica i jednokratne plastike.
Zapravo, procenjuje se da svake godine 8 miliona tona plastike dospeva u okeane, od čega se veliki deo otpreme iz gradova u more putem reka.
-Način na koji smo dizajnirali WasteShark bio je da ne ostavlja nikakav uticaj na okolinu u kojoj radi – kaže Richard.
-Vidite mnoge brodove koji se koriste za čišćenje, obično su pogonjeni dizelom, ili nekim drugim motorom, pa se pri čišćenju vraća ulje i zagađuje vodu – objašnjava on.
Prema rečima izvršnog direktora kompanije Ran Marine, WasteShark je potpuno električan, tih – da ne uznemirava životinje.
-Pati i labudovi plivaju daleko od njega. Nismo dovoljno brzi da bismo uhvatili ribu. Dakle, zaista je rešenje sa niskim uticajem kako bismo uklonili zagađenje iz vode – kaže on.
Šta WasteShark može da uradi?
WasteShark koristi baterije kao izvor napajanja i može preći do 5 km sa jednom baterijom, što omogućava oko 8-10 sati vremena za čišćenje.
Dnevno, WasteShark može prikupiti oko 500 kg otpada, što je ekvivalentno otprilike 21.000 plastičnih boca.
Sav otpad koji se sakupi u stomaku robota donosi se nazad do obale, sortira i reciklira, ili odgovorno odlaže.
Dok se puni, WasteShark takođe sakuplja uzorke vode.
-Skupljamo podatke o kvalitetu vode sa svih krajeva sveta i agregiramo to (tj. kombinujemo) kako bismo videli kako je izgledala prethodne nedelje, prošle godine. Da li se voda čisti? Da li se menja? Postoji li mogući cvetanje algi? – objašnjava Richard.
-To je nekako naš san da ove stvari rasporedimo širom sveta kako bismo čistili dok spavamo, napravili razliku i nadamo se da ćemo imati uticaja na našu životnu sredinu – dodaje on.