Revitalizacija borbe protiv CO2: Novi pristupi putem okeana
U pionirskom potezu prošlog maja, barža natovarena drvenim čipsom krenula je na seriju putovanja iz Grundartangija, malog luke na zapadu Islanda, do dela okeana udaljenog 190 milja od obale.
Tokom samo nekoliko meseci, gotovo 20.000 tona “drvenog otpada” – što je ekvivalentno otprilike 1.400 kamiona za odvoz smeća – deponovano je u okean.
Ali ovo nije bio pokušaj tajnog odlaganja smeća, naprotiv, označio je najnoviji poduhvat u globalnoj trci za suzbijanje viška ugljen-dioksida u atmosferi.
Iako mnogi poznaju kopnene strategije uklanjanja ugljen-dioksida (CDR), poput “direktnog hvatanja vazduha”, Island je na čelu pionirskih rešenja zasnovanih na okeanu.
Postrojenje Climeworks Orca blizu Rejkjavika već svake godine usisava 4.000 metričkih tona CO2 iz vazduha i ubacuje ga duboko pod zemlju.
Međutim, stručnjaci upozoravaju da je to tek ogrebivanje po površini onoga što je potrebno.
Poslednji izveštaj Međuvladinog panela za klimatske promene (IPCC) naglašava hitnost, navodeći da je uklanjanje ugljen-dioksida neophodno kako bi se ispunili globalni i nacionalni ciljevi za ograničavanje zagrevanja na 1,5 do 2 stepena Celzijusa i izbegle katastrofalne ekološke i socijalne posledice.