Protesti u najsiromašnijoj teritoriji Francuske: Građani ustaju zbog nedostatka vode
Majota, francuska teritorija pored istočne obale Afrike, suočava se sa ozbiljnom krizom vode koja ugrožava život, otkrivajući duboko ukorenjene probleme nedovoljnog ulaganja i lošeg upravljanja.
Iako je deo jedne od najbogatijih zemalja na svetu, česme u Majoti teku samo svaki treći dan zbog dugotrajne suše i godina zanemarivanja vodne infrastrukture.
Kolera i tifus ponovno se pojavljuju, što je dovelo do intervencije francuske vojske radi distribucije vode i održavanja reda.
Kriza služi kao ozbiljan podsetnik na izazove uzrokovane ljudskim uticajem na klimatske promene u francuskim udaljenim teritorijama.
Racha Mousdikoudine, stanovnica koja koordinira protestni pokret “Majota žedna”, ističe tešku situaciju, naglašavajući potrebu za solidarnošću i rešenjima.
Vlada, međutim, polaže nade u predstojeću kišnu sezonu, dok stanovnici tvrde da neće biti dovoljna da reši duboko ukorenjene probleme sa vodom.
Najsiromašnije zajednice u Majoti, uglavnom sastavljene od Crnaca i migranata, trpe najviše, pogoršavajući postojeće društvene nejednakosti.
Majota, nekada bogata vodom, sada se suočava sa ozbiljnim nedostatkom, pogoršanim šestogodišnjom sušom i nedostatkom kapaciteta vodnog sistema.
Ljudski uticaj na klimatske promene povećao je učestalost i ozbiljnost suša širom sveta, a Majota nije izuzetak.
Lokalni vodni sindikat pripisuje ograničenje vode nedostatku proizvodnih kapaciteta, a ne nedostatku vode.
Odgovor centralne vlade uključuje hitno bušenje novih izvora, renoviranje postrojenja za desalinizaciju i proširenje distribucije flaširane vode.
Međutim, stanovnici izražavaju sumnju, imajući u vidu da su već čuli takva obećanja.
Za razliku od borbe Majote, susedni Komori, jedna od najsiromašnijih zemalja na svetu, prima pomoć UN-a za projekat upravljanja vodom vredan preko 56 miliona evra.
To ističe jasne nejednakosti i kompleksne odnose između Francuske i njenih bivših kolonija.
Bogatiji stanovnici Majote investiraju u lične rezervoare vode, osiguravajući neprekidan dotok vode, ali većina onih koji žive ispod granice siromaštva suočava se s ograničenim opcijama.
Uvoz flaširane vode luksuz je, što dovodi do toga da mnogi piju slanu vodu, ili ništa.
Kriza s vodom takođe je dovela do povećanja gladi jer opada proizvodnja useva.
Lokalni lekari prijavljuju porast bolesti povezanih s vodom, uključujući akutni gastroenteritis, tifus i kolera.
Ben Issa Ousseni, predsednik odeljka za savetovanje u Majoti, upozorava da kriza može eskalirati, nagoveštavajući mogućnost potpune obustave vodosnabdevanja u domaćinstvima.
Sudbina Majote baca svetlo na hitnu potrebu za odmahšnjom akcijom, kako lokalno, tako i globalno, u cilju rešavanja problema nestašice vode, klimatskih promena i društvenih nejednakosti.