Proleće svake godine dolazi sve ranije i ranije: Zašto to ugrožava opstanak pčela?
Britanske pčele “bude se” nešto ranije usled klimatskih promena i izlaze iz svojih gnezda u pogrešno vreme, što bi moglo da ugrozi zaprašivanje ključnih useva.
Istraživanje je pokazalo da za svaki stepen više, divlje pčele, kao što su bumbari, izlaze iz svojih gnezda u proseku šest i po dana ranije.
Stručnjaci upozoravaju da to može značiti da pčele gube sinhronizaciju sa biljkama od kojih zavise, što može uticati na manjak hrane koju mogu da konzumiraju.
To znači i da možda neće imati energiju da efikasno oprašuju useve ili mogu potpuno propustiti cvetanje.
Studija je ispitala 88 različitih vrsta diviljh pčela u periodu od 40 godina, koristeći više od 350.000 individualnih snimaka, koji su pokazali promene u datumima njihove pojave, kako tokom vremena, tako i u odnosu na temperaturu.
Predviđa se da će zima biti između jedan i 4,5 stepeni toplije i do 30% vlažnije do 2070. godine, prema Met Office-u, dok će proleće verovatno nastaviti da počinje ranije, a posledično pčele aktivne ranije tokom godine.
Ove promene uticaće na primer na stabla jabuke, koja možda neće biti spremna za cvetanje do trenutka kada se hibernacija završi.
Kao i kod datuma “buđenja” pčela, razumevanje kako klimatske promene utiču na to da cveće cveta na usevima, je takođe važno jer može uticati na to koliko se dobro oprašuju.