Postaje li Japan, zaista, prva “smoke free” zemlja na svetu?
Da li je Japan zaista na putu da postane prva svetska “smoke free” zemlja, odnosno regija?
Istorijski gledano, potrošnja cigareta u Japanu bila je mnogo veća nego u zemljama sa kojima su ga poredili u istraživanju. Godine 2000. trećina svih odraslih u Japanu je pušila. Ali 2015, nešto se promenilo.
Prema podacima istraživačima koji rade za Američko udruženje za borbu protiv raka, stopa prodaje cigareta u Japanu počela je da opada oko pet puta brže nego prethodnih godina.
Zemlja izlazećeg sunca je, s druge strane, poznata po svojoj zdravoj ishrani i impresivno dugom životnom veku. Ali, dugo ju je pratio i epitet “raj za pušače”. Broj pušača je u poslednjih 20 godina opao za trećinu, ali više od 17 miliona Japanaca i dalje redovno puši.
Vlasti, međutim, pokušavaju da kreiraju sve više javnih prostora gde pušenje nije dozvoljeno, premda se konstatuje i da “stare navike teško umiru”, te da će to biti borba.
Francuska je, podsećamo, zabranila pušenje u barovima i restoranima još 2008. godine, ali u Japanu, pušači i dalje mogu da puše u manjim ustanovama. To je, dakle, prilično suprotstavljeno stavu da postanu prva svetska “smoke free” država.
“Devedeset posto naših kupaca su pušači”, kaže Jasuhiro Ogava, koji vodi bar u Tokiju. “Mnogi više vole da piju i zabavljaju se nego da moraju da izlaze napolje da puše”.
Ipak, japanska vlada uporno, uprkos tradiciji pušenja u zemlji, pokušava da smanji broj barova i restorana koji dozvoljavaju pušenje, kako bi zaštitila druge mušterije i osoblje od efekata pasivnog pušenja.
Pušenje je, naime, već zabranjeno na mnogim ulicama Tokija, što primorava ljude da uzimaju nikotinske lekove, i to je, svakako, drugačiji pristup u odnosu na one koji se primenjuju u drugim zemljama.
Udeo odraslih pušača u Japanu je pao sa oko 25 procenata na 16 procenata u poslednje dve decenije. Ali, duvanski proizvodi i dalje ugrožavaju javno zdravlje, uzrokujući više od 130.000 smrtnih slučajeva godišnje, navodi se.