Poplave, suše i napadi panike: Klimatske promene uzimaju danak evropskim poljoprivrednicima
Evropsku poljoprivredu pogodilo je povećanje poplava, suše i toplotnih talasa poslednjih godina.
Klimatska kriza već uzrokuje ekonomske gubitke za poljoprivrednike i poljoprivredni sektor i, bez intervencije, biće još gora.
Nema sumnje u nauku prenosi Euronews.
– U Evropi i širom sveta, nivo rizika za sistem ishrane, funkcionisanje ekosistema i zdravlje ljudi značajno je povećan višim nivoima zagrevanja – kaže dr Peter Alekander, viši predavač poljoprivrede i prehrambenih sistema na Univerzitetu u Edinburgu.
Poljoprivrednici širom Evrope snose odgovornost za ishranu kontinenta – težak teret koji treba podneti pod teretom klimatskih promena.
U Evropi, dr Aleksandar je najviše zabrinut za južne zemlje, jer se suočavaju sa izraženijim sušnim i toplim sezonama, praćenim intenzivnim poplavama.
Vremenske promene širom Evrope ne utiču samo na poljoprivrednike, već i na njihove radnike.
Ovog leta je nekoliko poljoprivrednika umrlo na poljima na kojima su radili od posledica jake sunčeve vrućine.
Ivan Ivanov, politički sekretar za poljoprivredu u EFFAT-u – velikom evropskom sindikatu koji predstavlja radnike – rekao je da su ekstremne temperature dovele do brojnih slučajeva toplotnog stresa i toplotnog udara.
Odsustvo s posla iz razloga vezanih za vrućinu „moglo bi imati velike finansijske implikacije na radnike i njihove porodice u smislu da nema naknade za bolovanje, troškova lečenja i tako dalje“, kaže Ivanov.
On dodaje da je zabrinut zbog slučajeva raka kože koje ćemo videti u budućnosti kao rezultat povećanog UV zračenja.
Šta Evropa rádi da zaštiti svoje farmere?
U Finskoj je vlada saznala da 40 odsto njenih farmera svoj posao smatra mentalno opterećujućim, a 13 odsto je prijavilo depresiju.
Odgovor države je da osigura da farmeri znaju gde mogu dobiti pomoć. Službe medicine rada i Zavod za socijalno osiguranje farmera su oglašene opcije za poljoprivrednike koji se bore sa strukturnim promenama u poljoprivredi, naglim padom profitabilnosti u poljoprivredi i ekstremnim vremenskim uslovima.
Nasuprot tome, vlada Ujedinjenog Kraljevstva je rekla da poljoprivrednicima pogođenim poplavama nije potrebna ciljana podrška mentalnog zdravlja, iako su farmeri širom Engleske, Velsa i Severne Irske rekli da povećane poplave uzimaju ogroman danak na njihovo mentalno zdravlje.
U Francuskoj je nedavno istraživanje pokazalo da je stopa samoubistava kod farmera 20 odsto viša od nacionalnog proseka.
Budući da je profesija pod pritiskom, potrebno je više istraživanja kako bi se pregledale i odgovorile na obim potreba za mentalnim zdravljem farmera u Evropi. To kaže Alun Džons, predstavnik Međunarodnog centra za napredne mediteranske agronomske studije.