Poljska staje iza ambicioznog cilja EU za smanjenje emisija stakleničkih gasova
Povratak Poljske na čelo pod premijerom Donaldom Tuskom može označiti značajan pomak u stavu te zemlje prema borbi protiv klimatskih promena.
Nova vlada obećava podršku ambicioznom smanjenju emisija stakleničkih gasova u EU za 90% do 2040. godine.
Urszula Zielinska, državni sekretar u poljskom Ministarstvu za klimu i životnu sredinu, naglašava njihovu posvećenost rešavanju klimatskih promena, nazivajući ih “najvažnijim izazovom s kojim se suočavamo u Evropi”.
Zielinska ističe oprezan, ali konstruktivan pristup Poljske prema cilju smanjenja emisija za 90%, pozivajući lidere EU da razmotre “pravedan prelaz” na zelenu energiju, posebno u istočnim zemljama bloka.
Ona priznaje socijalne argumente protiv ambicioznih ciljeva i potvrđuje posvećenost Poljske postizanju cilja jednom kad se postigne saglasnost.
U značajnom zaokretu politike, Poljska takođe obećava da će odrediti konkretan datum za postepeno ukidanje upotrebe uglja, glavnog izvora energije, u nacionalnom planu za energiju i klimu do kraja juna.
Zielinska naglašava važnost pružanja jasnih rokova industriji i građanima kako bi planirali tranziciju s fosilnih goriva.
Međutim, Mađarska, nekada saveznik, pokazuje skeptičnost na neformalnom ministarskom samitu.
Aniko Raisz, državni sekretar za životnu sredinu, insistira na realnim i ostvarivim ciljevima, sugerirajući da bi konačne odluke trebalo doneti na nivou Evropskog saveta. Mađarska, pod premijerom Viktorom Orbanom, istorijski je bila konfrontativna i koristila pravo veta u pitanjima EU.
Komesar za klimatske akcije EU, Wopke Hoekstra, anticipira “plodnu diskusiju o 2040”, ali naglašava neophodnost poštovanja “crvenih linija” planete.
Ministarski samit, pod predsedavanjem belgijskog EU Saveta, ima za cilj raspravu o temama poput prilagođavanja klimatskim promenama, otpornosti, pravedne tranzicije i politike EU o cirkularnoj ekonomiji.
Dok se zemlje EU suočavaju s različitim stavovima o klimatskim ciljevima, ishod ovih razgovora nedvojbeno će oblikovati ekološke politike bloka i odrediti njegovu posvećenost borbi protiv klimatskih promena u narednim decenijama.