Pohvale za kineske NUKLEARKE!

Tim stručnjaka Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) posetio je Narodnu Republiku Kinu i izneo niz pohvala i preporuka.
Nakon ove posete, IAEA tvrdi da je Kina postigla značajan napredak u daljem jačanju svoje regulative nuklearne bezbednosti, koristeći prednosti inovativne upotrebe digitalnih alata i veštačke inteligencije, ali upozorava da će Kini biti potrebna robusnija i snažnija regulatorna tela i institucije da bi napredak nuklearne energetike bio i bezbedan.
Tim službe za regulatornu proveru (IRRS) završio je u Kini misiju dugu 12 dana. Ekspertska misija od 24 člana sprovedena je na zahtev Vlade Republike Kine, a domaćin joj je bilo Ministarstvo ekologije i životne sredine (Nacionalna uprava za nuklearnu bezbednost), koje reguliše nuklearnu bezbednost u Kini.
Tim IRRS-a sastojao se od 20 viših regulatornih stručnjaka iz 17 zemalja članica IAEA: Brazila, Danske, Francuske, Nemačke, Mađarske, Meksika, Holandije, Pakistana, Ruske Federacije, Singapura, Španije, Južne Afrike, Švedske, Švajcarske, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država. Tim misije je uključivao i četiri člana osoblja IAEA i posmatrača iz Japana.
Tokom misije, tim je obavio intervjue i diskusije sa osobljem Nacionalne administracije za nuklearnu bezbednost i njenim rukovodstvom.
Tim je sastavio niz preporuka koje su uključivale razjašnjenje strategija zaštite u slučaju nuklearne ili radiološke vanredne situacije, obezbeđivanje dokumentovanog procesa za razvoj planova inspekcije za nuklearne objekte, uspostavljanje i sprovođenje sveobuhvatnog programa nadzora kulture bezbednosti, a da sve bude usklađeno sa najnovijim bezbednosnim standardima IAEA.
Ovakve misije IRRS-a su osmišljene da ojačaju efikasnost nacionalne regulatorne infrastrukture, uz prepoznavanje odgovornosti svake zemlje da obezbedi nuklearnu i radijacionu bezbednost.
Prethodna ovakva misija u Kini sprovedena je 2016. godine, kada je u funkciji bilo samo 32 nuklearna reaktora, dok je danas aktivno čak 59 reaktora i oni proizvode oko 5% svoje električne energije.
U različitim stadijumima izgradnje se nalazi 32 reaktora, a planira se izgradnja još 21 jedinice.
Preporučeno

Štednja vode u Iranu: Vrućine sve OPASNIJE!

Nezapamćena suša na području Gadžinog Hana: Izvorišta opala na 15 odsto kapaciteta

Javni poziv za subvencije za pčelare u Beogradu otvoren do 24. jula

Nova analiza upozorava: Rast cena hrane zbog klimatske krize ugrožava najsiromašnije
