Podrška zelenoj transformaciji: PKS i FDU potpisali Memorandum o saradnji
Između Privredne komore Srbije i Fakulteta dramskih umetnosti potpisan je Memorandum o saradnji.
Profilisana institucija koja podržava zelenu transformaciju, kako je dekan Fakulteta dramskih umetnosti opisao Privrednu komoru Srbije, odlučila je da podrži program koji predstavlja jedan vid decentralizacije kulture, koji je počeo kao mala ideja, a za cilj ima širenje svesti o značaju prirode i životne sredine.
Snažna podrška inicijativama koje povezuju poslovnu zajednicu, lokalni razvoj i teme od javnog interesa, poput ekologije i održivog razvoja, pokazala se kao izuzetno važna. Iako su konferencije i formalna predavanja koristan način informisanja, prisutni na potpisivanju sporazuma o saradnji, istakli su da najširu publiku najviše privlače kreativni formati, poput filmova, fotografija i umetničkih događaja. Upravo ovakvi sadržaji efikasnije bude svest o značaju zaštite životne sredine i društvene održivosti.
U tom duhu, odličan primer koji je predstavljen, jeste Festival Bistre reke na Staroj planini, u mestu Temska, koji je počeo kao mala lokalna manifestacija, a zatim je prerasao u ozbiljan međunarodni događaj posvećen ekološkim temama, životu lokalne zajednice i održivom razvoju.
Reč je o festivalu kratkometražnog dokumentarnog filma koji su inicirali profesori i studenti Fakulteta dramskih umetnosti sa željom da osnuju mesto susreta za profesionalce i studente koji će se takmičiti u odvojenim kategorijama i međusobno ocenjivati. Ekološka orijentacija festivala ogleda se kroz izbor filmova ali i kroz prostor održavanja. Festival se održava u napuštenom bioskopu u selu Temska, na podnožju Stare planine, poznate po čistim i brzim rekama, stogodišnjim šumama i ljudima bistrog uma i širokog srca. Za studente i autore dokumentarnih filmova festival je prilika da kroz svoje radove podignu svest o očuvanju prirode i kulture. Festival u Temskoj na Staroj planini nudi dve selekcije filmova – studentske i profesionalne. Za vrlo kratko vreme, od prve godine kada je bilo preko 200 prijavljenih filmova, prošle godine festival je dostigao 1212 prijavljenih filmova, dok se do kraja januara očekuje oko 2000 pripremljenih filmova za naredni festival.
Iako održivost i tehnološki napredak danas jesu vidljivi i u poslovnom sektoru, ipak, obrazovne ustanove kao što je Fakultet dramskih umetnosti ne nastupaju komercijalno, već se trude da dele znanje i ohrabre mlade profesionalce da se bave problemima koji se tiču zaštite životne sredine, i da probiju teme zelene tranzicije i u sektor kulture.
Logičan sled bio je da studenti počnu da snimaju sami filmove na terenu, zbog čega je osnovan filmski kamp, gde za samo sedam dana pre samog festivala, studenti snimaju kratke dokumentarce inspirisane lokalnim stanovništvom, običajima i prirodom tog kraja. Brz napredak i sve veći broj učesnika iz raznih zemalja (Nemačke, SAD-a, Japana, Rusije, Slovačke, Meksika i drugih) jasno pokazuju kako ovakve manifestacije mogu u kratkom roku da izgrade i međunarodnu saradnju.
Istovremeno, festivali i kulturni događaji ove vrste predstavljaju mesto susreta za različite partnere, od međunarodnih organizacija poput WWF-a do lokalnih kompanija. Na taj način svi oni mogu da uoče koliko su očuvani prirodni resursi važni, ne samo za životnu sredinu već i za poslovnu održivost. Brojni evropski fondovi i međunarodni konkursi u svojim kriterijumima sve češće zahtevaju poštovanje ekoloških standarda, što otvara novu priliku za saradnju između umetničkih, naučnih i poslovnih institucija.
Plan je da se u budućnosti nastavi sa sličnim aktivnostima, između ostalog i postavljanjem solarnih panela i primenom drugih energetskih rešenja na fakultetima, kako bi se oni predstavili kao primer dobre prakse na nacionalnom i regionalnom nivou. Saradnja sa lokalnim samoupravama, kompanijama i različitim organizacijama takođe bi mogla da doprinese daljem razvoju festivala i pokretanju novih kulturnih manifestacija, sve u cilju podizanja svesti o važnosti biodiverziteta i održivog korišćenja prirodnih resursa.