Plutajući solarni paneli su idealno rešenje u ovim slučajevima
Kada je Džo Siman, gradski planer za grad Kohoes u Njujorku, na Guglu pronašao izraz “plutajuća solarna energija”, nije ni slutio da tako nešto postoji.
Znao je samo da je njegovom malom gradu Sajrevilu, u SAD, bio potreban pristupačan način da dobije struja i da nema slobodnog zemljišta za postavljanje solarnih panela.
Ali, gledajući mapu, shvatio je: “Imamo ovaj rezervoar za vodu od 5,6 hektara”.
Siman je ubrzo otkrio da ova vodena površina može da primi dovoljno solarnih panela za napajanje svih opštinskih zgrada i ulične rasvete, i da na taj način grad može da uštedi više od 500.000 dolara svake godine.
Inače, plutajući sistemi solarnih panela postaju hit u Sjedinjenim Državama nakon brzog rasta u Aziji. Atraktivni su, ne samo zbog svoje čiste snage i nedostatka ekološkog otiska na zemlji, već i zbog toga što štede vodu sprečavajući isparavanje.
Jedna studija otkriva da hiljade gradova – više od 6.000 u 124 zemlje – može da proizvede količinu jednaku svim njihovim potrebama za električnom energijom koristeći plutajuću solarnu energiju.
Upravo to ga čini rešenjem koje treba shvatiti ozbiljno. U tom procesu, mogli bi da se uštedi dovoljno vode da svake godine napune 40 miliona olimpijskih bazena.