Pitanje letnjeg računanja vremena: Da li stvarno doprinosi uštedi energije?

Dok se Evropa priprema za još jedno podešavanje časovnika 31. marta, kontroverzna rasprava o Letnjem računanju vremena (LRV) se pojačava.
Koalicija eksperata se zalaže za zbogom polugodišnjim promenama časova, polažući nade u predstojeće izbore za Evropski parlament u junu za definitivno rešenje.
Centralno pitanje ove rasprave je da li LRV zaista ispunjava svoj deklarisani cilj energetske uštede.
Suprotno očekivanim koristima, brojna istraživanja kako u Evropi tako i u Sjedinjenim Američkim Državama dovode u pitanje efikasnost LRV-a u uštedi energije.
U Italiji, izračunavanja Italijanskog društva za ekološku medicinu sugerišu da čak i blaga prilagođavanja u vremenu promene časova mogu rezultirati značajnim uštedama troškova goriva.
Slično tome, istraživanje sa Karlovog Univerziteta u Pragu ukazuje da je uticaj LRV-a na potrošnju električne energije u Slovačkoj marginalan, sa samo 0.8% smanjenja zabeleženog godišnje.
Dok pozivi za ukidanjem LRV-a dobijaju na zamahu, zagovornici se zalažu za povratak prirodnim vremenskim zonama usklađenim sa sunčevim vremenom, tvrdeći da bi to moglo dovesti do stvarnih ušteda energije sinhronizacijom dnevnih ciklusa svetla i temperature sa ljudskim rasporedima.
Preporučeno

Emisije gasova staklene bašte prouzrokavne ekonomskim aktivnostima EU veće 2,2 odsto

Vlada Srbije usvojila Predlog Zakona o zaštiti vazduha

Ministarka Pavkov obišla kompaniju Karneks koja koristi otpad za proizvodnju energije

Živković (EPS): Nužna velika skladišta za rastuće količine električne energije iz obnovljivih izvora
