Otpadni metali kao novi izvor održivog vodonika, tvrde istraživači

Naučnici sa Univerziteta Notingem su pionirski pristupili proizvodnji vodonika, potencijalno revolucionirajući ekološki uticaj industrije.
Korišćenjem otpadnog metala kao katalizatora za elektrolizu, cilj im je da ublaže ugljenični otisak koji je povezan sa tradicionalnim metodama.
Njihovo otkriće, detaljno opisano u časopisu “Journal of Material Chemistry A”, koristi otpadni metal, poput strugotina – nusproizvoda obrade metala, kako bi stvorio efikasne elektrokatalizatore sposobne da razlože vodu na vodonik i kiseonik.
Vođa istraživačkog tima, Jesum Alves Fernandes, istakao je ogroman potencijal unutar industrija koje godišnje generišu milione tona otpadnog metala.
Kroz temeljnu analizu, tim je otkrio nanoteksturirane površine na strugotinama, koje nude idealna mesta za vezivanje platine ili kobalta.
Ovaj inovativni metod, koji zahteva minimalnu upotrebu dragocenih metala, značajno smanjuje troškove i ekološki uticaj.
Sa planovima za saradnju sa kompanijom AqSorption Ltd, inženjerskom firmom sa sedištem u Notingemu, istraživači su spremni da skaliraju svoju tehnologiju, što najavljuje obećavajući pomak ka održivoj proizvodnji vodonika.
Preporučeno

Emisije gasova staklene bašte prouzrokavne ekonomskim aktivnostima EU veće 2,2 odsto

Vlada Srbije usvojila Predlog Zakona o zaštiti vazduha

Ministarka Pavkov obišla kompaniju Karneks koja koristi otpad za proizvodnju energije

Živković (EPS): Nužna velika skladišta za rastuće količine električne energije iz obnovljivih izvora
