Ogromna suša u Kataloniji, vlada izdala nove stroge mere
Vlada Katalonije je od svojih 7,5 miliona stanovnika zatražila sledeće: da se ovih dana ne tuširaju u teretanama, na bazenima, u fudbalskim klubovima i drugim sportskim objektima, jer su se, kako kažu, zbog velike suše drastično smanjile zalihe vode u toj španskoj pokrajini.
“Pozivam građane da se ne tuširaju u sportskim objektima nego kod kuće, jer je tamo mnogo manja potrošnja vode”, rekao je David Maskort iz katalonske vlade, zadužen za područje klimatskih promena. S obzirom na to da mesecima ne pada kiša, količina vode u akumulacionim jezerima u Kataloniji pala je na 25 posto kapaciteta, zbog čega je održan sastanak vlade.
Takođe, postoji bojazan da bi i januar 2024. mogao biti “u znaku suše”, te je Vlada Katalonije najavila nove restriktivne mere, uključujući uštedu u sportskim objektima u Barseloni, Gironi i drugim lokacijama. Stanovnicima je, ističe se, “dozvoljena” potrošnja vode smanjena sa 230 na 210 litara dnevno.
I taj broj će se smanjiti na maksimalnih 200 litara dnevno, ukoliko nivo vode u akumulacionim jezerima u Kataloniji padne na 16 odsto. Ova regija je, inače, jedan od turistički i industrijski najbogatijih delova Španije, te je za očekivanje da ovakve mere pogode i tamošnje kompanije i poljoprivrednike kojima je voda potrebna za useve.
Stoga, predstavnici poljoprivrednika i poslodavaca traže da se iz ekološki zaštićenih reka preusmere dodatne količine vode, što, sa druge strane, brine organizacije za zaštitu okoline.
Preporučeno
Srbija ima 824 MW vetra, svet ruši rekorde: 165 GW novih kapaciteta i istorijski rast OIE
BUDUĆNOST ENERGIJE: Svet ulazi u najveću transformaciju u istoriji – 150 biliona $, nova epoha struje i borba za resurse
Održivi izvori energije u fokusu: EPS gradi novu energetsku mrežu uz Đerdap 3 i solarne gigaprojekte
Energetski zaokret u Srbiji: Više od 60 elektrana izgubilo povlašćeni status, sistem ulazi u novu fazu