Očuvanje prirode ili ekonomska dobit? Ekvador bira sudbinu Nacionalnog parka Jasuni
Narod Ekvadora se priprema za istorijski trenutak odlučivanja putem referenduma o sudbini vađenja nafte u ekvadorskom Amazonu, tačnije na mestu gde se susreću Amazon, Andi i Ekvator.
Nacionalni park Jasuni, koji obuhvata površinu od oko milion hektara, predstavlja jedno od najraznovrsnijih staništa na svetu, a ujedno je i dom poslednjih nekontaktiranih autohtonih zajednica u Ekvadoru.
Ova odluka biće prilika za birače da se izjasne o daljem bušenju nafte u tom području, gde se ispod površine nalazi ogromna rezerva nafte.
Pristalice nastavka bušenja tvrde da bi gubitak ovog ekonomske resursa imao katastrofalne posledice po zemlju, s’ obzirom na prihode koje nudi.
S’ druge strane, aktivisti koji se zalažu za prestankom eksploatacije ističu da bi se praznina mogla popuniti putem promocije eko-turizma, elektrifikacije javnog prevoza i smanjenja poreskih olakšica.
Oni veruju da bi čak i smanjenje subvencija za najbogatije slojeve društva donelo značajno veće prihode nego nastavak vađenja nafte.
Odluka koja se donese na ovom referendumu imaće duboke posledice za ekonomiju Ekvadora.
Ekonomisti ističu da bi zaustavljanje bušenja moglo negativno uticati na zemljinu ekonomsku stabilnost i zaposlenost.
Sa druge strane, zagovornici prestanka eksploatacije naglašavaju važnost zaštite ekosistema, posebno u kontekstu borbe protiv klimatskih promena.
Jedan od ključnih argumenata u korist prestanka bušenja je očuvanje Amazonije kao ključnog faktora u borbi protiv klimatskih promena.
Naučnici upozoravaju da se Amazonija približava kritičnoj tački koja bi mogla imati ozbiljne implikacije po klimatske promene.
Referendum dolazi u vreme kada su visoke temperature širom sveta i kada je potreba za ekološkim odlukama veoma akutna.
Antonija Juhas, istraživačica za fosilna goriva u organizaciji Human Rights Watch, smatra da je vreme da Ekvador pređe u post-naftnu eru, posebno uzimajući u obzir smanjenje prihoda od nafte u poslednjim godinama.
Ona naglašava da je vrednost netaknute Amazonije daleko veća od koristi od nastavka eksploatacije.
Ovo nije samo pitanje ekonomske održivosti, već i moralne i ekološke odgovornosti prema jednom od najdragocenijih staništa na planeti.
Na biračima je sada da odluče hoće li se pridružiti borbi za očuvanje prirode i prava autohtonih zajednica, ili će odabrati ekonomske koristi vađenja nafte.