Novootkrivena leteća vrsta reptila pronađena na Škotskom ostrvu Skaj
Otkrivena je revolucionarna otkrića proizašla iz surovih pejzaža škotskog ostrva Skaj, gde su paleontolozi predstavili ostatke nove vrste sa osobinama sličnim dinosaurima.
Nazvana ‘Ceoptera evansae‘, ova pterozaur, ili “zmaj sa krilima”, predstavlja prelomno otkriće koje osvetljava enigmatičnu evoluciju ovih drevnih letećih gmizavaca tokom srednjeg jurasa.
Otkriveni od strane istraživača iz Prirodnjačkog muzeja Ujedinjenog Kraljevstva tokom terenske ekskurzije 2006. godine, fosilizovani ostaci Ceoptera evansae pružaju retku uvid u raznovrsnost praistorijskog života u Škotskoj pre 165 miliona godina.
Sa procenjenim rasponom krila od 1,6 metara, ovo veličanstveno stvorenje je lebdelo iznad živopisnog ekosistema prepunog drevnih kornjača, dinosaurusa i drugih fascinantnih stvorenja.
Otkriće Ceoptera evansae ističe značaj ostrva Skaj kao ključnog centra za rasvetljavanje misterija evolucije pterozaura.
Paleontolozi veruju da je Ceoptera pripadala grupi nazvanoj darvinopterani, pružajući dragocene uvide u tranziciju između ranih pterozaura i njihovih kasnijih pandana.
Iako su kosti pterozaura krhke prirode i retki su fosili, predani napori naučnika otkrili su izvanredne detalje o anatomiji i evolutivnoj istoriji Ceoptera evansae.
Od stenovitih obala Skaja do laboratorija Prirodnjačkog muzeja u Londonu, put ka otkrivanju ovog drevnog čuda bio je posvećenost i temeljno proučavanje.
Nazvana u čast škotske keltske reči za maglu, “ceo” i u priznanju profesoru Susan Evansu sa Univerziteta u Londonu, čije je ekspertno vođstvo vodilo otkriću, Ceoptera evansae oličava duh istraživanja i naučne radoznalosti.
Njeno označavanje kao ‘magličastog krila‘ označava prekretnicu u našem razumevanju praistorijskog života i fascinantnog sveta pterozaura.