Nestaju nam šume pred očima, i to svakoga minuta
Područje tropske šume veličine Švajcarske izgubljeno je prošle godine zbog povećanog gubitka drveća u šumama, što znači da je odluka o okončanju krčenja šuma koju su doneli svetski lideri na samitu COP26 2021. u velikoj meri podbacila.
Kako prenosi BBC, u svetu svakog minuta nestane šume površine fudbalskog terena, a Brazil prednjači po kilometraži izgubljenih tropskih šuma.
Na samitu COP26 više od 100 svetskih lidera potpisalo je Glazgovsku deklaraciju o šumama, kojom su se obavezali da će zajedno raditi na ”zaustavljanju i preokretanju gubitka šuma i degradacije zemljišta do 2030. godine”.
Pakt iz Glazgova je dogovoren nakon što prethodni sporazum potpisan 2014. nije uspeo da zaustavi gubitak drveća. Krčenje ili spaljivanje šuma u Brazilu, Demokratskoj Republici Kongo i Indoneziji dovešće do toga da se ugljenik oslobađa u atmosferu, podižući temperature širom sveta.
Ove šume ključne su i zbog održavanja biodiverziteta i za život na milione ljudi. Prema novim podacima, koje je objavio Univerzitet Merilend, tropski regioni su 2022. izgubili 10 odsto više prašuma nego 2021. godine, sa nešto više od 4 miliona hektara, skoro 16.000 kvadratnih milja, ukupno posečenih ili spaljenih.
– Pitanje je da li smo na pravom putu da zaustavimo krčenje šuma do 2030. godine. A kratak odgovor je jednostavan: Nismo – rekao je istražitelj Instituta za svetske resurse Rod Tejlor.
– Globalno, daleko smo skrenuli sa puta i krećemo se u pogrešnom smeru. Naša analiza pokazuje da je globalna seča šuma u 2022. godini bila preko milion hektara iznad nivoa koji je potreban da bude na putu ka nultom krčenju šuma do 2030. godine – naveo je on.