Naučnici upozoravaju: Mikroplastika u oblacima je pretnja za ekosistem i klimu!
Plastična zagađenja ne prestaju da iznenađuju svojom raširenošću i neželjenim posledicama.
Nedavno istraživanje otkriva da mikroplastika ima svoje mesto čak i u oblacima, a to bi moglo da pojača već postojeće izazove u vezi sa klimatskim promenama.
Naučnici su pronašli mikroplastiku u oblacima oko japanske planine Mount Fuji i Mount Ōyama.
Ova studija, objavljena u časopisu Environmental Chemical Letters, dodaje se rastućem telu dokaza o širenju plastičnog zagađenja na gotovo svaki deo naše planete.
Oblaci na visinama od 1.300 do 3.776 metara nadmorske visine bili su izloženi istraživanju.
Koristeći napredne tehnike snimanja, naučnici su identifikovali prisustvo devet različitih polimera i jedne vrste gume u vazdušnoj mikroplastici.
Ova mikroplastika se kretala u veličinama od 7 do 95 mikrometara, slično širini ljudske dlake.
Plastika inače ne privlači vodu, ali pod uticajem ultraljubičastog svetla postaje vodootporna.
Ova studija sugeriše da su ovi polimeri možda delovali kao “nukleusi kondenzacije” za formiranje oblaka, jer su ključni za ovaj proces.
Ukupno, ova saznanja ukazuju da mikroplastika na velikim nadmorskim visinama može uticati na formiranje oblaka i, posledično, promeniti klimatske uslove.
To je posebno zabrinjavajuće jer se ovi mikroplastici prenose na velike udaljenosti i doprinose globalnom zagađenju vazduha.
Mikroplastika dolazi iz različitih izvora, uključujući kozmetičke proizvode sa mikročesticama, razgradnju plastičnih kesa i drugih predmeta, kao i habanje guma i sintetičke trave.
Takođe, mikroplastika može dospevati u atmosferu putem morskih procesa, kao što je morska prašina i aerosolizacija čestica.
Ova saznanja podsećaju nas na hitnost problema plastičnog zagađenja i potrebu za proaktivnim rešenjima.
Ako se ne obrati pažnja na ovu “plastičnu zagađenost vazduha”, može doći do nepopravljive štete po životnu sredinu i ozbiljnih ekoloških rizika u budućnosti.