Naučnici upozoravaju: Klimatske promene otežavaju drveću da diše

U revolucionarnom istraživanju koje je sproveo Univerzitet Penn State, sposobnost drveća da veže ugljen-dioksid (CO2) u toplijim, suvljim klimatskim uslovima je pod lupom.
Objavljena u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, istraživanje otkriva da drveće u takvim uslovima izbacuje CO2 nazad u atmosferu brzinom koja zabrinjava, proces poznat kao fotorespiracija.
Sa porastom temperatura, ovaj fenomen se intenzivira, što otežava drveću da nadoknadi ugljenični otisak čovečanstva.
Maks Lojd, glavni autor i asistent geonauka na Univerzitetu Penn State, upoređuje situaciju s drvećem koje “kašlje umesto da diše.”
Ovi nalazi dovode u pitanje tradicionalna shvatanja o ulozi biljaka u smanjenju CO2 i izazivaju zabrinutost zbog njihove prilagodljivosti na klimatske promene.
Koristeći izotope u uzorcima drveta, istraživači su razvili metod za merenje brzine fotorespiracije, osvetljavajući istorijske klimatske trendove i predviđajući buduće ponašanje biljaka.
Hitnost razumevanja ovih dinamika naglašena je neviđenim nivoima CO2 u atmosferi.
Saradnja s institucijama poput Univerziteta Kalifornija, Berkli, i Smithsonian Nacionalnog muzeja prirodnih nauka, studija predstavlja zajednički napor u rasvetljavanju složenosti Zemljinih ekosistema i otvaranju puta ka održivoj budućnosti.
Preporučeno

Emisije gasova staklene bašte prouzrokavne ekonomskim aktivnostima EU veće 2,2 odsto

Vlada Srbije usvojila Predlog Zakona o zaštiti vazduha

Ministarka Pavkov obišla kompaniju Karneks koja koristi otpad za proizvodnju energije

Živković (EPS): Nužna velika skladišta za rastuće količine električne energije iz obnovljivih izvora
