Naučnici otkrili novu vrstu podzemnog drveta – zbog čega je to važno?
U 2023. godini, Kraljevski botanički vrtovi u Kju (RGB Kju) predstavili su 74 novo otkrivenih biljnih vrsta, otkrivajući čudesnu raznovrsnost skrivenu u našim ekosistemima.
Među njima, palma sa Bornea privukla je pažnju zbog svoje izvanredne adaptacije – zakopavanja svojih cvetova i plodova pod zemljom, fenomena koji nije viđen ranije.
Ova spoznaja naglašava kontinuirano otkrivanje prirodnih čuda, od eksplozivne orhideje skrivene na uspavanom indonežanskom vulkanu do gljiva koje cvetaju na ledenim terenima Antarktika.
Ipak, uzbuđenje zbog ovih otkrića prigušeno je nadolazećom pretnjom degradacije staništa i izumiranja vrsta.
Sa procenjenih 100.000 biljnih vrsta koje čekaju otkriće, naučnici u RGB Kju naglašavaju hitnost taksonomije, ističući temeljan proces imenovanja i klasifikacije vrsta.
Doktor Martin Čik, viši istraživački lider u RGB Kju, ističe neophodnost provere novosti svakog otkrića kako bi se osigurali tačni napori u očuvanju.
U svetlu ekološke krize, gubitak biodiverziteta izranja kao ključna globalna briga.
Svetski fond za divlje životinje izveštava o zabrinjavajućem padu od 69% vrsta od 1970. godine, dok Svetski ekonomski forum identifikuje gubitak biodiverziteta kao treću najznačajniju pretnju decenije.
Ekonomski rizici su veliki, s obzirom na to da je preko polovine svetskog bruto domaćeg proizvoda, što iznosi 44 biliona dolara, zavisno od prirode.
Da bi se rešio gubitak biodiverziteta, sprovode se zajednički napori, a inicijative poput Akcionog plana za prirodu podstiču partnerstva između biznisa i vlada kako bi se zaustavio pad biodiverziteta do 2030.
Prepoznajući simbiotički odnos između poslovanja i prirode, sektorski specifični dokumenti daju smernice za preduzimanje koraka za ublažavanje rizika vezanih za prirodu i otključavanje mogućnosti u industriji.
U svetu na ivici ekološke krize, razumevanje i očuvanje prirodnog sveta postaju imperativi za opstanak i prosperitet čovečanstva.