Naučnici alarmiraju: Lov na sive foke ugrožava njihov opstanak
Naučnici sa Univerziteta u Geteborgu upozoravaju da je lov na sivu foku u Baltičkom moru rizičan, ocenjujući da su trenutne kvote od oko 3.000 životinja neodržive i da predstavljaju ozbiljan rizik po dugoročni opstanak sivih foka u regionu.
Ova opomena, podržana temeljnim istraživanjem, osvetljava opasnu situaciju koju su pogoršali istorijsko prekomerno iskorišćavanje i zagađenje životne sredine.
U 20. veku, lov na foke, zajedno sa zagađenjem toksinima poput PCB-a, gurnuo je populaciju sivih foka u Baltičkom moru na ivicu opstanka.
Sa nekadašnjih preko 90.000 jedinki na početku veka, ostalo je samo oko 5.000 jedinki do 1970-ih.
Iako su delimično oporavljene, trenutna populacija broji oko 55.000 jedinki širom svih baltičkih zemalja, samo delić nekadašnjeg broja.
Jasno izolovane genetski od svojih atlantskih srodnika, baltičke sive foke poseduju jedinstvene adaptacije, uključujući sposobnost rađanja kako na ledu tako i na kopnu.
Međutim, ove otporne životinje sada se suočavaju sa novim izazovima u doba sve većih klimatskih promena i opadanja zaliha plena riba.
Kroz sofisticirane matematičke modele, istraživači su upozorili na opasnost od daljeg opadanja populacije ako se intenzivira lov, što bi moglo da dovede do novog pada broja jedinki.
Uz rastuću zabrinutost zbog ekološke ravnoteže Baltičkog mora, postaje sve jasnija hitna potreba za preispitivanjem lovnih praksi i prioritetizacijom mera zaštite kako bi se sprečila potencijalna katastrofa.
Sudbina sive foke, simbola morske biodiverziteta regiona, visi o koncu, zahtevajući zajedničko delovanje kako bi se obezbedila njenog opstanka usred sve većih pretnji životnoj sredini.