Mladi lideri zahtevaju akciju: Klimatski protesti u stotinama gradova
Ovog vikenda će stotine gradova širom sveta postati pozornica za masovne klimatske proteste u okviru Globalne Borbe za Ukidanje Fosilnih Goriva.
Desetine hiljada klimatskih aktivista iz svih krajeva planete se udružuju u ovim protestima koji će trajati od 15. do 17. septembra.
Njihova poruka je kristalno jasna: zaustaviti sagorevanje fosilnih goriva, čije emisije doprinose globalnom zagrevanju i ekstremnim vremenskim uslovima koji sve više pogađaju planetu.
Ovi protesti, nazvani “Globalna borba za ukidanje fosilnih goriva”, će se održati u desetinama zemalja i stotinama gradova širom sveta i trajaće tokom celog vikenda.
Inicijativa je pokrenuta uglavnom od strane mladih, lokalnih i globalnih klimatskih grupa i organizacija, uključujući i pokret “Petkom za Budućnost” koji je postao poznat pod vođstvom Grete Tunberg.
Ovi protesti predstavljaju pripremu za Samit o Klimatskim Ambicijama Generalnog Sekretara Ujedinjenih Nacija koji će se održati narednog ponedeljka.
Protesti su planirani širom sveta, od Evrope do Sjedinjenih Američkih Država, Indije, Afrike, Australije i Južne Amerike.
U jednom od protesta u Quezon City, Filipini, aktivisti su legli ispred Ministarstva za Zaštitu Životne Sredine i Prirodnih Resursa u znak protesta i držali transparente sa zahtevom da se postepeno napusti korišćenje fosilnih goriva, uključujući i ugalj i prirodni gas.
Najavljen je i veliki štrajk u Njujorku za nedelju, kako bi se poklopio sa Njujorškom Nedeljom Klimatskih Promena i UN-ovim Klimatskim Samitom.
Mapa Ugovora o Fosilnim Gorivima pruža pregled planiranih događaja, pri čemu je najveća koncentracija protesta u Evropi, u gradovima kao što su London, Pariz, Rim, Madrid, Brisel, Berlin, Beč, Stokholm i mnogi drugi, koji su planirani za petak i vikend.
Klimatski aktivisti su u poslednjih nekoliko godina organizovali slične svetske proteste, gde su protestanti iz različitih zemalja udruživali svoje napore na jedan dan.
Šta je razlog ovih masovnih protesta?
–Ova istorijska mobilizacija obnavlja i jača globalne koordinisane napore usmerene na okončanje ere fosilnih goriva – navodi se u saopštenju na veb-sajtu “Borba protiv fosilnih goriva” posvećenom protestima.
-Dolazimo iz celog sveta kako bismo se suprotstavili industriji fosilnih goriva i onima koji je podržavaju – dodaje se.
Nedelju dana pre planiranih protesta, Ujedinjene Nacije su upozorile da su zemlje daleko od ostvarivanja cilja smanjenja zagrevanja na 1,5 stepeni Celzijusa u odnosu na predindustrijsko doba, kako je dogovoreno u Pariskom Sporazumu 2015. godine.
Svetska temperatura se od tada povećala najmanje 1,1 stepen.
Tokom poslednjih meseca, Zemlja je više puta oborila rekorde u dnevnim prosečnim temperaturama, a jul je zabeležen kao najtopliji mesec u istoriji.
Severna Hemisfera je proglasila letnji period najtoplijim na snazi.
Desetine ekstremnih vremenskih događaja, kao što su uragan Idalia na jugoistoku Sjedinjenih Država i obilne padavine u Delhiju, Indija, veruje se da su postali još ozbiljniji zbog klimatskih promena uzrokovanih ljudskom aktivnošću.
Klimatski aktivisti širom sveta se sada udružuju u nastojanju da se zaustavi ovaj trend i da se spreči dalje pogoršanje stanja na planeti.