Ministarka Vujović potisala ugovore sa 14 gradova i opština za ulaganja u zaštićena područja

Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović potpisala je ugovore sa 14 gradova i opština, na osnovu kojih će biti realizovani različiti infrastrukturni projekti na teritorijama zaštićenih područja od nacionalnog značaja, a koji imaju cilj da po realizaciji, unaprede i podignu kapacitete bisera prirode pod zaštitom države.
Vujović je dodala da su lokalne samouprave dobile sredstva nakon što su na javnom konkursu za dodelu podsticajnih sredstava za očuvanje i zaštitu biološke, predeone i geološke raznovrsnosti u 2024. godini, kandidovale kvalitetne projekte, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Kako je rekla ugovori će omogućiti nova ulaganja u zaštićena područja od nacionalnog značaja.
“Stalo nam je do toga da sačuvamo prirodu za buduće generacije i zato u kontinuitetu odvajamo sredstva sa ciljem da očuvamo, unapredimo i podignemo kapacitete naših prirodnih dobara. Samo u sklopu ovog javnog konkursa, izdvojili smo oko 97 miliona dinara, što je za 115 odsto više nego u prethodnoj godini. Takođe, i više smo nego duplirali broj lokalnih samouprava koje su korisnici sredstava, jer je prethodne godine podršku dobilo šest, a ove godine 14 lokalnih samouprava. To je jasan pokazatelj koliko Ministarstvo koje vodim brine o prirodi i zaštićenim područjima u našoj zemlji”, izjavila je Vujović.
Prema njenim rečima, u 2024. godini će, u zaštitu prirodnih dobara putem aktuelnog konkursa i uključujući i redovno subvencionisanje zaštićenih područja, biti uložena najveća sredstva do sada, oko 600 miliona dinara.
Prema ugovorima koji su danas potpisani, lokalne samouprave će dobijena sredstva koristiti za izgradnju i uređenje puteva u Knjaževcu, Lebanu i Trsteniku, pešačkih staza u Irigu i Zrenjaninu, za sanaciju mosta u Prijepolju, izgradnju vizitorskog centra u Kuršumliji, uređenje pećina u Krupnju i Despotovcu, prostora oko jezera i bare u Kruševcu i Pirotu.
Koristiće se i za postavljanje javne rasvete u Bajinoj Bašti, eko učionice na otvorenom u Kikindi. postavljanje solarnih panela u Užicu.
Preporučeno

U Beogradu počelo košenje travnatih površina u stambenim naseljima

Do 8. aprila gradovi i opštine kandiduju projekte za rešavanje divljih deponija

Od vetroelektrana na severnoj nemačkoj obali zatraženo da instaliraju radare

MOL gradi najveće baterijsko skladište u Mađarskoj: Kapacitet od 40 megavat-sati
