Lešinari u Africi pružaju ekološke usluge vredne 1,8 milijardi dolara godišnje

Prema izveštaju koji je predstavljen u Najrobiju, ekološke usluge koje lešinari pružaju u južnoj Africi, poput čišćenja okoline i kontrole štetočina, procenjuju se na 1,8 milijardi dolara godišnje.
Izveštaj, koji je sastavila organizacija za zaštitu prirode “BirdLife International”, fokusira se na Bocvanu, Zimbabve i Zambiju i ističe ulogu lešinara u održavanju ekološke ravnoteže i poboljšanju ljudskog zdravlja, prenela je Sinhua.
Afrika je dom za 11 vrsta lešinara, od kojih je sedam ugroženo i nalazi se na Crvenoj listi ugroženih vrsta Međunarodne unije za zaštitu prirode, navedeno je u izveštaju.
Prema izveštaju, broj lešinara u Africi opao je za 80 do 97 odsto u poslednjih pet decenija, a kao glavni razlozi se navode trovanje i strujni udar.
U izveštaju se ističe da je 2019. godine masovno trovanje dovelo do smrti 500 kritično ugroženih lešinara u Bocvani i naglašava se da te ptice igraju ključnu ulogu u podsticanju turizma u južnoj Africi.
Takođe se upozorava na to da bi neuspeh u zaštiti lešinara mogao da dovede do gubitaka od oko 47 miliona dolara godišnje za ekonomiju regiona, dok bi napori u očuvanju mogli da generišu oko 30 miliona dolara svake godine.
Šef zaštite u Africi za “BirdLife International” Metju Luis rekao je da je opadanje broja lešinara na kontinentu zabrinjavajuće.
On je naglasio hitnu potrebu za povećanjem napora ključnih aktera u očuvanju njihovih prirodnih staništa i ostvarivanju brojnih ekonomskih, zdravstvenih i ekoloških koristi za zajednice.
Menadžer programa za sprečavanje izumiranja u “BirdLife Zimbabwe” Liroj Mojo istakao je važnost zagovaranja politika i kampanja za podizanje svesti u zajednici i inovativnih strategija očuvanja kako bi se obezbedila održiva budućnost za lešinare.
Preporučeno

U Beogradu počelo košenje travnatih površina u stambenim naseljima

Do 8. aprila gradovi i opštine kandiduju projekte za rešavanje divljih deponija

Od vetroelektrana na severnoj nemačkoj obali zatraženo da instaliraju radare

MOL gradi najveće baterijsko skladište u Mađarskoj: Kapacitet od 40 megavat-sati
