Kriza u industriji vetroenergije: Pad akcija i oštar gubitak profita
Industrija vetroenergije suočava se sa ključnim trenutkom dok akcije padaju, a dobiti se smanjuju tokom izazovne sezone zarada.
Problemi unutar lanaca snabdevanja, proizvodnih grešaka i rastući proizvodni troškovi stišću profit firme za obnovljivu energiju.
Nagli porast globalne potražnje za čistom energijom preplavio je proizvođače opreme, postavljajući pitanja o ekonomskoj održivosti velikih projekata.
Podružnica za vetroturbine kompanije Siemens Energy, Siemens Gamesa, doživela je proizvodne greške, što je navelo Siemens Energy da odustane od prognoze profita i zatraži garancije od nemačke vlade.
Specijalizovane firme za vetroenergiju suočavaju se s žestokom konkurencijom tradicionalnih igrača iz naftnog i gasnog sektora za licence na morskom dnu.
Čak i kada dobiju ugovore, niske cene električne energije često ne opravdavaju proizvodne troškove, terajući kompanije da traže subvencije od vlada.
Većina akcija u oblasti vetroenergije oštro je pala, a osam najvećih svetskih firmi za obnovljivu energiju izveštava o ukupnom smanjenju imovine od 3 milijarde dolara u prvom polugodištu godine.
Allianz Research opisuje prošlu sezonu zarada kao “trenutak učenja”, ističući izazove poput rastućih troškova izgradnje i finansiranja, problema sa kontrolom kvaliteta i poremećaja u lancu snabdevanja.
Kompanije za obnovljivu energiju, održavajući čvrste bilanse, otpisuju imovinu i revidiraju prognoze zarada.
Danska firma Orsted odbacila je dva američka projekta na moru s ukupnim oštećenjima od 5,6 milijardi dolara.
S’ druge strane, Vestas je objavila pozitivne zarade u trećem kvartalu, ali je upozorila na spoljne faktore koji zamagljuju njenu kratkoročnu perspektivu.
CEO Vestasa Henrik Andersen priznaje prelomni trenutak u industriji, naglašavajući potrebu za disciplinom i prilagodljivošću.
Analitičari ukazuju na potrebu za političkom rekalkulacijom troškova energetske tranzicije, imajući u vidu porast cena vetroturbina od 20-30% od 2020.
Poziva se na strategije koje će adresirati promenjivi pejzaž i realne ciljeve tranzicije, sa Vestasom prepoznatom kao dobro pozicioniranom za evoluirajuće tržište.
Akcioni plan za vetroenergiju Evropske komisije ukazuje na proces rekalkulacije, ali stručnjaci ističu potrebu za vremenom i dodatnim investicijama kako bi industrija ispunila ambiciozne političke ciljeve.