Kraj dileme: Evropa predstavlja efikasno rešenje za pitanje tečnog gasa
Argentina je postigla novi neobavezni sporazum s Evropskom unijom kojim će snabdevati tečnim prirodnim gasom.
Ovaj sporazum će omogućiti stabilno snabdevanje Evrope gasom, a u zamenu će se ostvariti saradnja u oblasti zelene energije i pružiti pomoć Buenos Ajresu u rešavanju problema curenja gasa.
Ekonomska povezanost između Evrope i Argentine je jaka, iako su geografski udaljeni.
Investicije EU u Argentini čine polovinu stranih investicija, dok je EU treći najveći trgovinski partner Argentine, nakon Brazila i Kine.
Predsednica Evropske komisije, Ursula fon der Lajen, istakla je tokom svoje posete Argentini u junu da su Evropa i Argentina partneri za stvaranje sigurnijeg, održivijeg i prosperitetnijeg sveta.
Sporazum se temelji na četiri ključna aspekta: vodonik i njegovi derivati, obnovljivi izvori energije, energetska efikasnost i tečni prirodni gas (LNG).
Imajući u vidu smanjen protok ruskog gasa u Evropi, partneri su se obavezali na stabilnu isporuku LNG-a iz Argentine u Evropsku uniju.
Argentina, zemlja sa više od 45 miliona stanovnika, igra značajnu ulogu u svetu gasne industrije.
Njihova potrošnja gasa je visoka, a kako bi započela izvoz LNG-a u velikom obimu do 2027. godine, Argentine radi na podsticanju razvoja LNG industrije. Sporazum naglašava da će snabdevanje LNG-om biti u skladu sa dugoročnim ciljevima dekarbonizacije i ciljevima Pariskog sporazuma.
Važan deo sporazuma je i fokus na smanjenju curenja metana, koji ima snažan negativan uticaj na klimu.
Argentina će se angažovati na rešavanju problema gasnih bušotina i primenjivati nove tehnologije kako bi se smanjilo ispuštanje metana u atmosferu.
Sporazum takođe ističe mogućnost integrisanja metana u lanac snabdevanja, čime bi se uhvaćeni metan mogao redovno koristiti umesto da se emituje u atmosferu.
To bi moglo imati pozitivan uticaj na smanjenje emisija metana iz deponija, koje su značajan izvor ovog gasa.
U okviru ovog sporazuma, postoji i cilj olakšavanja investicija potrebnih za povećanje trgovine energijom između Evropske unije i Argentine. Argentina, sa svojim obnovljivim energetskim potencijalom, može postati važan izvor zelene energije za Evropu, a sporazum će doprineti jačanju održive energetske saradnje između ova dva partnera.